Българското месо е пълно с антибиотици
Добави към моето меню
Когато отидем в магазина купуваме месо, което в голямата си част е българско по произход (така пише на етикетите в големите вериги) или най-често е внос от Испания или Полша. Какво съдържа месото ние анализ на място не може да направим, може да се ориентираме по цена, дата на опаковане, име на компания, по това какво е на цвят (миризма след като отворим опаковката), колко мазнина съдържа…. Но колко антибиотици и какви – не може да разберем. За пилетата се говори отдавна, че не трябва да се дават на деца, защото съдържат много антибиотици. Моите лични наблюдения показват, че има разлика в месото, което може да се купи в София, Будапеща, Стокхолм, Барселона – и това са наблюдения в продължение на години.
И така докато не излезе някоя публикация и се стреснем – какво ядем? Българите ядат месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с лекарства „за всеки случай“. Това показва седмият годишен доклад на Европейската агенция по лекарствата, пише в. „Сега“.
Какво месо предпочита да яде българинът
Българското месо е пълно с антибиотици
„Фермите се застраховат и дават дори на здравите животни малки дози антибиотици“, казват експертите от „Активни потребители“
Документът анализира продажбата на антибиотици за животни в 30 европейски държави през 2015 г. Данните разкриват шокиращи факти за употребата на лекарствата у нас.
Фермите в България се оказват сред злоупотребяващите с медикаментите и са класирани на осмо място сред обхванатите в проучването страни. У нас на 1 кг живо тегло се падат средно по 121 милиграма антибиотик, докато при отличниците стойностите са далеч по-ниски – 2 мг на 1 кг в Норвегия, 5 мг в Исландия, 12 мг в Швеция.
По-лошата новина е, че у нас употребата на лекарствата заплашително расте – от 92 мг през 2011 г. и 116 мг през 2013 г. до рекордните 121 мг, цитирани в доклада.
Сериозният проблем с безконтролната употреба на антибиотици е, че така се създава резистентност на бактериите, медикаментите спират да им влияят и се налага използването на нови и все по-мощни антибиотици във все по-големи количества.
Това, че ядем месо, натъпкано с антибиотици, е още по-смущаващо на фона на честите скандали по темата храни – яйцата с фипронил, „кравето“ масло, пълно с вода и неживотински мазнини, имитациите на сирене, направени с палмово масло и т.н.
В България най-голяма е употребата на тетрациклини, показват данните от доклада. Веднага след тях се нареждат антибиотиците от групата на макролидите, амфениколите и добре познатият пеницилин.
Основният извод от доклада е, че като цяло използването на антибиотици във фермите в Европа е намаляло. Но това не важи за всички държави и както вече стана дума, нашата е сред изключенията. Относително добре е, че България е доста далеч от рекордьорите по използване на антибиотици за животни – Кипър (434 мг/кг), Испания (402) и Италия (322). Но докато за Италия тенденцията е за намаляване спрямо предишни години, в Кипър и Испания, както и у нас, потреблението се увеличава.
„За да предотвратят инфекциите и да ускорят растежа на животните,
фермите се застраховат и дават дори на здравите животни малки дози антибиотици“,
коментират експертите на „Активни потребители“ по повод на данните в евродоклада.
Тези медикаменти са създадени за лечението на някога смъртоносните бактериални заболявания, но от години се използват безпричинно за превенция и профилактика на инфекции.
Накратко – храната, която консумираме, се произвежда с големи количества антибиотици, а крайният продукт съдържа остатъчни количества от тях“, изтъкват от „Активни потребители“.
Кое месо е преработено? За преработено се счита това месо, в което са вложени различни видове химикали за втърдяване, изсушаване, осоляване, оцветяване и консервиране.