Последни Рецепти
Последни Статии

Богородични пости

Добавено в Празници

Добави към моето меню

Богородични пости 1 до 14 август

Eдин от 12-те големи празници в българския православен календар е
Успението на Пресвета Богородица
отбелязван от християнската църква на 15 август е предшестван от 15 дневен пост в чест на Пресвета Богородица.
Подготовката за Успение Богородично трае от 1 август до 14 август (14-27 август по стар стил).

Богородичният пост
е установен в прослава на Божията Майка, която през целия си живот и особено преди смъртта си (на църковен език успението си) прекарвала времето в пост и молитва. Празникът е установен още от първите векове на християнството.
Успение Богородично е най-големият от всички празници, посветени на Богородица. Народът ни го нарича Голяма Богородица или Голяма Черква и почита Божията Майка като покровителка на майчинството и на жените, като пазителка на семейното огнище.

bogorodichen post

Празникът Успение Богородично има две значения: възпоменание на завършването на земния подвиг на Божията Майка – Нейното успение и погребение, и на второ място – Нейното най-високо прославление – “възкресението и възнасянето й на небето с Нейната пречиста плът”. Това двояко значение на празника православните икони разкриват различно – едни загатнато, а други – пълно.
По строгостта на въздържанието от храна, Богородичният пост е по-лек от Великия пост, но е по-строг от Петровите и Рождественските (Коледните) пости. По време на целия пост се яде растителна храна и олио. На Преображение Господне (6 август) е позволена и риба.
Най-строг е постът в понеделник, сряда и петък. В тези дни Църквата препоръчва консумацията само на сурови плодове и продукти и неготвена храна. Във вторник и четвъртък – варени без олио/масло гозби, а в събота и неделя се разрешава храна с растително масло (олио, зехтин) и вино. Ако Успение Богородично се падне в сряда или петък, се консумира риба.

“ Това е само едната страна на поста – телесният пост, който сам по себе си е недостатъчен без духовен пост . Счита се, че постът не е цел, а средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета.”
По време на постите се забранява сключването на бракове. Причастието и изповедта се съпътстват от т.нар. говеене – период на въздържание и ритуална чистота. По традиция Богородица се смята за покровителка на брака и семейството. На празника й хората поднасят дарове на иконата.

Средата на Богородичните пости, на 6 август Българската православна църква отбелязва един от най-светлите си празници –
Преображение Господне или Сотировден.
Началото на празника е в първите векове на християнството и е свързано с едно от най-важните евангелски събития – явяването на Иисус Христос в небесна слава пред трима от най-близките Му ученици.
Църквата чества деня на Преображението Господне като спомен за небесната слава и мощ на Спасителя.
На този ден по традиция се бере първото узряло грозде. То се носи в черквата, за да се освети от свещеник. След това жените раздават гроздето заедно с други плодове за здраве и благополучие.
На Преображение Господне (06. август) се разрешава риба.
В земите на север от Стара планина е разпространена представата, че на Преображение времето започва да се променя. Водите на изворите и реките стават студени и непригодни за къпане. Застудяват дните и нощите. Вярва се, че в полунощ срещу празника небето се отваря и Господ се явява в сияйна светлина. Ако човек е буден, в този миг може да си пожелае всичко и то се сбъдва.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории