Последни Рецепти
Последни Статии

Броколито може би помага при аутизъм

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Съединението сулфорафан в броколито може би помага при аутизъм

Органичното съединение от растителен произход сулфорафан се съдържа в различните видове зеле, особено много в броколито. Известно е, че сулфорафанът притежава противоракови и антибактериални свойства, като сега към тях се добавя и борбата с аутизма.

Как да приготвим броколи и да запазим полезните му свойства

brokoli

Д-р Андрю Цимерман, професор по детска неврология в медицинския център UMass Memorial Medical Center в Уорчестър, щата Масачузетс, провел експеримент, в който участвали 40 момчета и мъже на възраст от 13 до 27 години със заболявания в аутистичния спектър. Тежестта на разстройствата била оценявана по две различни скали.
В продължение на 18 седмици 26 от тях получавали дози между 9 и 27 милиграма сулфорафан на ден, в зависимост от теглото им, а на останалите давали плацебо.
В края на експеримента се забелязало значително подобрение на състоянието при участниците, които приемали сулфорафан: с 34% по едната скала и със 17% по другата. Те имали по-малко пристъпи на раздразнителност, повтарящото си поведение станало по-малко натрапчиво, а самите пациенти станали по-общителни. Някои от тях дори започнали да гледат лекарите в очите и да подават ръка за поздрав – поведение, което е крайно нехарактерно за аутистите.
Подобрението било забелязано и от роднините и близките на участниците в експеримента, въпреки че никой от тях не знаел кой точно получава истинския препарат.
Една трета от онези, които приемали сулфорафан обаче, не се повлияли от новото средство и не получили никакви подобрения. Това може да се обясни с индивидуалните особености на болестта. За да бъде изследването по-достоверно и по-точно да се разбере доколко ефективно е новото средство, е необходимо то да бъде проведено сред повече участници, казват авторите на експеримента.
Механизмът на ефекта на сулфорафана също е под въпрос. Известно е, че той притежава антиоксидантни свойства, а при аутизъм в организма се повишава нивото на окислителния стрес, така че е възможно сулфораванът да го понижава и така да намалява симптомите. Трябва да се отбележи също, че след края на експеримента болестта се връща на предишното си ниво, така че новото средство не е лекарство в пълния смисъл на думата – то може временно да подтисне аутизма.
Означава ли това, че всеки, които има разстройство от аутистичния спектър трябва да мине на диета с броколи? Трябва да се отбележи, че съдържащото се в растенията вещество се превръща в сулфорован под действието на редица фактори, включително състоянието на чревната микрофлора. Освен това нивото на веществото варира твърде много във всяко отделно растение.
Засега можем да говорим единствено за още едно средство, което в редица случаи показва добра ефективност при потискането на симптомите на аутизма, казват д-р Цимерман и колегите му.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории