Последни Рецепти
Последни Статии

Цьолиакия

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Цьолиакия или глутенова непоносимост

Цьолиакия е заболяване, което представлява изразена свръхчувствителност към глутен.
Глутенът е белтък, който се съдържа в повечето зърнени храни, с изключение на царевица и ориз. Непоносимостта на организма дразни лигавицата на храносмилателната система, като най-много засяга тънкочревните вили.
Глутенът, бавния убиец
gluten1
хляб без съдържание на глутен

Цьолиакията може да доведе до усложнения както за целия организъм, така и за стомаха. Често заболяването се свързва с развиването на импотентност и при двата пола.
Изследвания показват, че генетична предразположеност за развитие на заболяването имат предимно жените от североевропейските райони. Честотата на заболеваемост обаче нараства и у нас. Броят на болните жени е много по-голям от този на мъжете. Обикновено заболяването се развива в ранна детска или кърмаческа възраст, но напоследък се срещат случаи на пациенти, които развиват глутенова непоносимост и в по-късните години от живота си.
Пациентите с цьолиакия не приемат никакви тестени и макаронени изделия и всичко, което се приготвя от зърнени храни и бяло брашно. При тези, които не спазват важната диета, има риск от развитие на рак на тънките черва няколко пъти повече от здравите индивиди.

Според специалистите по гастроентерология и имунология, цьолиакията е имунно заболяване, при което организмът развива непоносимост към приетия в червата глутен. Според тях братята и сестрите на болни хора, както и наследници от първа линия, имат значително по-голям риск от развитие на болестта. Има и трета теория, която се определя като имунен дефект, при който организмът започва да атакува собствените клетки на чревната стена и ги приема за чужди.

Какви са симптомите на цьолиакия?
Симптомите при цьолиакия са характерни. Заболяването протича със силни болки в корема и подуване. Образуват се много газове и се създава фалшив усет за чуждо тяло в корема. Характерна находка на клиничната картина е развитието на диария, която е особено силна непосредствено след приема на глутен.
Забелязват се също така бледи и силно миришещи изпражнения, които плуват във водата на тоалетната чиния и понякога имат жълти мазни капчици, които са следи от жлъчка. Друг характерен симптом при цьолиакия е влошаване на общото състояние. Пациентите са уморени, без апетит и губят лесно тегло. По кожата се появяват сърбящи мехурчета в областта на лактите и колената. А при децата може да се забележи изоставане в растежа и слабост на мускулите.
В терапевтичната схема най-важно е диетата да бъде 100% безглутенова. В някои условия на обострени кризи и реакции, лекарите предписват кортикостероиди или започват прилагането му интравенозно в дози по 1 мг на 1 кг телесно тегло. Най-често използваното средство на избор е метилпреднизолон. Диетолозите препоръчват приема на продукти без глутен, като соевият сос и модифицираното нишесте, които се предлагат и като хранителни добавки към много хранителни стоки
Какъв хляб да изберем когато сме на диета

Хранене при цьолиакия
Недостигът на въглехидрати трябва да се компенсира с алтернативни форми на забранените продукти като хляб и макаронени изделия, които не съдържат глутен, като царевични, картофени и оризови продукти, просеник.
Трябва да се набляга на храни, с които болните могат да си набавят нужните витамини и минерали, които са в недостиг поради недостатъчното им усвояване – плодове и зеленчуци, бобови култури, ядки, плодове и зеленчуци, яйца, млечни продукти, пресни месни продукти; соя,царевица, ориз, елда, просо.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории