Последни Рецепти
Последни Статии

Ден на хлебаря

Добавено в Празници

Добави към моето меню

Спасовден се отбелязва и като професионален празник на хлебaрите и сладкарите.

За първи път празникът на хлебарите и сладкарите се чества официално през 1915 г. по предложение на съюза “Задруга на хляба”.

Народните вярвания повеляват днес да се прави курбан, а за здраве да се раздават обредни пити хляб и варено жито.

hleb den magdalena maloir

Хляб наш насъщен
Преди години в България хляб се е месил от брашно, вода и квас и се е пекъл в глинени пещи, саморъчно изградени в двора на къщата. По онова време, обикновено най-възрастната жена, от многобройното селско семейство, е ставала рано сутринта, за да пали пещта. Кваса е парче тесто, което всяка жена си пази от предишното месене, в което е прихваната и живее бактерията на кваса. Топчето тесто се размесва с малко топла вода и брашно на гъста каша, за да се “съживи”. През останалото време се е съхранявало някъде на студено и са го смятали за “заспала” квас. Замесвали хляба само с брашно, вода, квас и малко сол.
След няколко часа горене на дърва в пещта, за да се нагрее до бяло, изгребвали с мокър парцал въглените и с дървени лопатки слагали питките директно върху пода на пеща и те бързо се опичали. Хляб правели веднъж седмично – около 10 – 15 броя и после го съхранявали в платнени торби.

Рецепти за домашно приготвен хляб

Hleb s kvas 4
Хляб с квас

Днес тази традиция отново е възродена. Много от нас правят домашен хляб с квас. Избират, търсят и опитват различни брашна и добавки. Да замесиш домашен хляб или питка е израз на търсене на един по-здравословен начин на живот и на отношението ти към най-близките ти хора.

Марияна Беличовска спечели най-големия конкурс за производство на хляб в Белгия – Le Pain Quotidien (Насъщен хляб)

Богдан Богданов от Стара Загора бе обявен за „живо съкровище” на ЮНЕСКО заради умението си да прави хляб по стара българска рецепта.

DIGITAL CAMERA

В забързаното ни ежедневие често купуваме хляб от магазина. Какъв е той като качество? Известно е, че пшеницата от който се прави хляб и технологията по който се приготвя хляба са претърпели големи промени през 70-те години, което се отразява на неговото качество.
Няма кой да гарантира качеството на хляба, произвеждан от сивия сектор, а сивият сектор продължава да съществува в реални 50% – каза за БНР Мариана Кукушева, председател на браншовия съюз на хлебарите и сладкарите.

Изследването на БАН с оповестените изводи, че българите консумират хляб от хлебопекарски смеси и заразени заготовки, не касае сивия сектор, който не влиза в никаква статистика, уточни Кукушева. По думите ѝ, възможно решение може да се търси в диференцирането на ДДС ставката на хляба, за да спре това източване на милиони левове от джоба на всеки от нас.

Хлябът на легалните производители е гарантирано от българска пшеница, декларира още Кукушева. По думите ѝ, българските пшенични хлябове представляват около 80% от гамата хлябове, които присъстват на българската трапеза, а останалите 20% от хляба на пазара се произвеждат от суровини, които не са произведени в България – лимец, ръж, немски, руски, всякакви гурме хлябове.
При пшеничните хлябове има гарантиран проследим произход на суровината и качеството, категорична е Кукушева. Според нея, това гарантира на потребителя липсата на ГМО.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории