Детокс диета в късна пролет
Добави към моето меню
Пролетта е подходящо време за почистване. Не само на дома, но и на нашето тяло, мисли и отношения.
Още от Древността индийската аюрведична медицина, китайската медицина, 40-дневното християнски пост, юдаизма, будизма, мюсюлманският пост Рамадан проповядват различни режими на физическо и духовно въздържание.
Целта е да се подобри работата на организма и да събуди естествената му способност да се самовъзстановява. По време на пост се ограничава консумацията на определени храни и вещества, чийто системен прием има неблагоприятно влияние върху организма – месо, яйца, риба, млечни продукти, наситени мазнини, алкохол, цигари, кафе, газирани напитки. Спазването на пости или ограничаването на приема на някои храни води до по-хармонично функциониране на тялото.
Човешкият организъм се освобождава от вредните вещества, попаднали в тялото, чрез черния дроб, бъбреците, червата, белите дробове, лимфните възли и кожата. Понякога тялото ни не може да се справи и се появяват симптоми като хронична умора, кожни раздразнения, алергии, подуване на стомаха и торбички под очите. Те са признак, че организмът ни има нужда от допълнителна помощ.
Детокс-диета през пролетта представлява пречистване на кръвта от вредните вещества, натрупани в организма, като пестициди и отпадъчни продукти на метаболизма.
Храни за детоксикация в ранна пролет
За да пречистим тялото си трябва да ограничим приема на алкохол, кафе, цигари, рафинирана захар и наситени мазнини. След което да елиминираме вече натрупаните токсини чрез подходящ хранителен режим, който да ни осигури достатъчно количество вода и полезни вещества. Затова детоксикацията е полезна, когато в менюто включваме сезонни плодове и зеленчуци. Предимството им е в това, че зреят под слънчевите лъчи и запазват съдържащите се в тях витамини и не подлежат на допълнително третиране с цел дълго транспортиране.
Не трябва да забравяме да пием достатъчно вода и билков чай.
Продукти за разтоварваща диета през късна пролет
– Зелена салата
Още от март в менюто ни има много лапад, коприва, спанак и първите зелени салати. През април и май зелената салата може да бъде такава, която е отраснала в градината под слънчевите лъчи. Затова приготвяйте всеки ден зелена салата от маруля, бейби спанак, рукола, различни видове зеленолистни. Може да добавяте още продукти към нея за да я разнообразите – краставица, тиквичка (зелената тиквичка нарязана на лентички е вкусна и хрупкава), домати чери, зелен чесън и лук, репички, маслини. Овкусявайте с лимон, зехтин, ябълков оцет. Вкусно и красиво се получава, с малко калории и много витамини.
Зелената салата е източник на витамин К, С, А и В6, лутеин, ликопен, бета каротин, калций, калий, желязо и фолиева киселина.
На прозореца, ако нямате градина, може да отглеждате зелени подправки и да запазите зелената салата свежа, ако я купите с корен и сложите във вода.
– Репички
Тези малки червени топчици имат и редица здравословни ползи. Стимулират дейността на черния дроб и бъбреците, усилват секрецията на храносмилателните жлези и подобряват функцията на храносмилателната система. Подобно на ягодите и черешите, репичките също съдържат антоцианин и витамин С, което ги превръща в добра алтернатива в борбата с пролетната умора.
– Ягоди
Когато избирате ягоди нека са такива, които са отгледани под слънце и с колкото може по-малко пестициди. Те са сочни и ароматни, съдържат важни за тялото витамини като В9 и В5.
100 г ягоди ни помагат да си набавим препоръчителната дневна доза витамин С и ни зареждат с ценни минерали като калий, желязо и магнезий. С високото си съдържание на фолиева киселина и флавоноиди те са незаменим помощник в пролетното „почистване“ на организма.
– Череши
Ако има череши и цената им не е космическа може да си направите и разтоварващ ден само на череши. Те са изключително полезни в процеса на детоксикация, защото подобряват обменните процеси в организма, стимулират дейността на черния дроб и бъбреците и спомагат за изхвърлянето от организма на лошия хоилестерол.
В тях се съдържа веществото антоцианин – червен пигмент с мощни антиоксидантни свойства.