Добруджански лучник
Добави към моето меню
Добруджански лучник
рецепта Петя Цанкова
Рецептата участва в кулинарния конкурс Да празнуваме заедно пролетните празници от Великден до Гергьовден с награди от Crock-Pot Bulgaria и жури – едни от най-добрите кулинарни блогари
Един от спомените за моята баба е свързан с този лучник … и сега усещам аромата на нейния
И мама го правеше .Оформяше го по друг начин ,но плънката си остана същата – с много лук и чушки !
По-късно разбрах,че в различните краища на България ,лучникът се прави с различна от нашата плънка,а някъде носи и други названия.
Аз обаче ви представям нашенската си традиционна рецепта ,предаваща се от поколение на поколение в семейството ми и характерна за родния ми край!
НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ :
За тестото:
1п.суха мая(20гр жива мая)
1с.л.захар
1ч.л.сол
2-3 с.л.олио
300 мл хладка вода
500- 600 гр брашно
или 1 п.готово хлебно тесто(800 гр)
мазнина за намазване на тавата
За плънката:
4-5 големи глави лук
5-6 червени печени пиперки
4-5 скилидки чесън
2-3 с.л. дом.пюре(кетчуп) по желание
щ. смлян черен пипер
по щипка чубрица,босилек,мащерка
олио за задушаване
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:
От посочените продукти замесваме тесто.Разделяме го на две равни части и покрито го оставяме да си почине,както казваше баба ми за около половин час(т.е.да втаса).
През това време в тенджерка с олио задушаваме нарязания на полумесеци лук и чесъна. Прибавяме и нарязаните пиперки (и дом.пюре ,ако слагате) и задушаваме до готовност.Слагаме подправките,разбъркваме и оставяме да изстине.
Докато изстива ,едната част от тестото разтегляме на кора с диаметър по-голям от дъното на тавичката,в която ще печем.Намасляваме тавата и слагаме кората в нея така ,че да покрива и стените й,а краищата й да са извън тавата.Отгоре разстиламе половината от плънката.
От втората част от тестото,разтегляме две кори с диаметър ,колкото е тавичката.Слагаме едната кора в тавата в-у разстелената плънка.А върху нея изсипваме останалата плънка.Покриваме с втората кора и загръщаме лучника краищата на първата кората.
Намазняваме отгоре леко и набождаме с вилица на няколко места.
Оставяме да втаса .
Пече се в предварително загрята на 200*С фурна до готовност,получаването на златист загар.
След изваждането отново се намазва с олио отгоре и го оставяте така ,ако искате лучник с хрупкава коричка.Ако искате да е мекичък го покрийте с хартия и кърпа за около десетина минути.
Вкусен е както топъл, така и студен, придружен от чаша айрян.
ДА ВИ Е ВКУСНО !
…И ОТ ТРАДИЦИЯ КЪМ СЪВРЕМЕННОСТ …
С години вече правя лучника .
Експериментирах и с плънката .На мъжете най им допада ,когато добавя кайма ( о-о 250-300 гр) в нея -друго си е да има мръвка :).Импровизацията може да се допълни и с гъби и маслини.Просто я направете според вашите вкусови предпочитания!:)
Най -много промени обаче претърпя формата му .
Ето и моите идеи :
ЛУЧЕНИ РАИРАНИ КИФЛИЧКИ
ЛУЧЕНИ ОХЛЮВЧЕТА
Рецептата изпраща Петя Цанкова от гр Варна