Храни, които борят депресията
Добави към моето меню
Около 8 на сто от българите на възраст 18 и повече години страдат от различни форми на депресия. Това показва анализ на Евростат за страните-членки на ЕС през 2015 г.
Средно 6,5 на сто от европейците страдат от депресивни синдроми. На първо място по този показател са унгарците, португалците, а след тях се нареждат шведите и българите.
Най-често срещаните са потиснато настроение, липса на удоволствие от преживявания, намалена енергия, понижена концентрация, забавена мисъл и нерешителност.
„Депресията, хайде да поговорим“ е мото на Световния здравен ден през 2017 г.
„Обяснението е чисто психологическо. За българите мога да кажа, че ние сме едни видиотени максималисти. Човек иска всичко да е на макс. Невинаги е възможно”, коментира пред Нова телевизия д-р Веселин Герев.
Жените са по-депресирани от мъжете, а симптомите са безсъние, намалена енергия, липса на концентрация и нерешителност.
„През зимата и началото на пролетта е пикът на депресиите. Една от основните причини е когато няма достатъчно светлина. Тя е основен фактор в регулирането на нашите биоритми”
Липсата на светлина ограничава нивата на серотонин – веществото на спокойствието и настроението. Оказва се, че депресиите не се влияят от парите и богатите също плачат.
За да преборим депресията и пролетната умора, без да влизаме в спиралата на консултации и антидепресанти, можем да изберем роверената бабина рецепта за душата – слънчевата светлина. Слънцето е безплатно. И грее за всички. 10-15 минути слънчева баня може да ни спаси и от пролетната умора и да покачи нивото на серотонин.
Една приятелка ми сподели за правилото на „Трите С“-та – слънце, смях и секс. От това зависи доброто ни самочувствие и да не изпадаме в състояние на депресия от която се излиза трудно – активно движение, слънце и чист въздух, и партньор. И да може да се смеем, да има за какво да се смеем (че новините са такива, че те може да ни докарат до депресивни състояния)
Храни, които борят депресията
Освен слънчевата светлина, храната също може да намали признаците на депресия. Като включваме в храненето си продукти, с които можем естествено да повишим нивата на „щастливия“ хормон допамин и серотонин.
Допамин е невротрансмитер, по-известен като хормон на щастието, и има ключова роля по отношение на мотивацията, усещането за удоволствие и емоционалния отговор. Дефицитът на допамин може да доведе до развитие на болест на Паркинсон и повишава податливостта към пристрастяване и депресия.
Храни за добро настроение
Рибата е най-добрият природен антидепресант
Серотонинът е моноаминен невротрансмитер, който се синтезира в мозъка и стомашно-чревния тракт и е вещество с изключително важна роля за регулирането на процесите на съня, дишането и сърдечния ритъм. В човешкия организъм синтезът на 5-хидрокситриптамин започва с помощта на триптофан – естествен прекурсор на серотонина и незаменима аминокиселина, съдържаща се в белтъците на храната.
Храни богати на серотонин
Да намалим калориите Небезизвестен е фактът, че приемът на по-малко калории може да повиши шансовете за по-дълъг живот. Това може да окаже влияние и върху секретирането на невротрансмитера допамин.
Зелен чай или любим билков чайТоплата напитка носи редица ползи за здравето, като една от тях е повишаване нивата на серотонин – ключов невротрансмитер за чувството за благополучие. Той също така увеличава и допамина в мозъка.
Банани Зрелите банани са изключително ефективни за подобряване на настроението и чувството за благополучие. Нивата на допамина в тези плодове са около 2,5 – 10 мг за порция от 100 г. Друга полза за здравето, което бананите предоставят, са мощните антиоксидативни свойства.
Куркума Тази подправка действа ефективно като антидепресант. По време на лабораторни проучвания е доказано, че количеството между 10 и 80 мг куркума повишава серотонина и допамина. Като превантивна мярка срещу развитие на депресия, е препоръчително редовно да добавяме куркума към хранителния режим. Още една полза от куркумата – това е билка, която помага за отслабване.
Женшен Според данни на проучвания панакс женшенът има свойството да обърне ефектите на стреса и да повиши концентрацията на допамин в мозъка.
Кафе Ниските дози кофеин подпомагат допаминергичната невротрансмисия като се стимулира синтеза на допамин. Не бива да се прекалява с консумацията на кофеин, тъй като в прекомерни количества ефектът може да бъде обратен.