Храни, които водят до пристрастяване
Добави към моето меню
Храни, които водят до пристрастяване
Има храни, които не може да спрем да ядем, докато не свършат. Независимо колко усилия полагаме. Случвало ви си е сигурно с пакет бисквити, шоколад, чипс…
Концепцията за пристрастяващите храни се обсъжда в научните среди. Според учени от университета в Мичиган хранителна зависимост не изпитваме към всички продукти. Зависимост, близа до тази към наркотиците, се създава само от сладки, мазни, наситени на вкус храни. В предишно изследване е било установено, че обработени храни, в състава на които са добавени мазнини, бързи въглехидрати (бяло брашно, захар), предизвикват привикване. Такива като шоколад, сладолед, сладкиши, и се наблюдават ефекти, които траят след консумацията им. Открива се връзка между похапването и психологическите и поведенчески ефекти, като повишена импулсивност и емоционална реактивност, както и специфични модели мозъчна активност.
В някои случаи хранителната зависимост може да бъде сравнена с тази към наркотиците – при раздялата на човек с любимия му продукт започва да изпитва едва ли не страдание.
Според статистиката по-склонни към хранителна зависимост са хора с висок индекс на масата (т.е. с наднормено тегло). При тях особено активно работи стимулираща структура на мозъка, която отговаря за чувството за удоволствие.
Храните са оценени като проблематични в най-голяма и най-ниска степен, въз основа на поведенческите и психолически ефекти, предизвикващи у участниците. Оказва се, че преработените храни водят до пристрастяване, докато тези, с високо съдържание на хранителни вещества и малко калории, почти нямат подобен ефект.
Храните, които пристрастяват най-силно са: пица, шоколад, картофен чипс, сладолед, бисквити. В противоположния край на скалата се намират: краставица, морков, ябълка, кафяв ориз, бобови култури.
В предишно изследване е доказано, че храни с висок гликемичен индекс предизвикват зависимост.
Установено е, че храните с висок гликемичен индекс предизвикват излишно чувство за глад и освен това стимулират в мозъка „центъра за удоволствие“ Извода е, че ако хората, които искат да отслабнат намалят в своето хранене бял хлад, картофи и сладкиши, то ще изпитват по-малко глад и по-лесно ще контролират своя апетит.
Под гликемичен индекс се разбира показател на влияние на даден продукт на глюкозата в кръвта. Като зависи от много фактори: виг въглехидрати, белтъчини, мазнини, както и от начина на термична обработка на продукта.
Речник: В човешкия мозък (също и в мозъка на всички бозайници) съществува „център на удоволствието” – сложна структура от неврони, които взаимодействат с различни части на централната нервна система. Този център се нарича nucleus accumbens и играе ключова роля за получаването на приятни усещания при човека и животните. Чрез удоволствието природата ни награждава за това, че сме направили нещо полезно. Това обаче се регулира от сложна система за „дозиране”. Алкохолът и наркотиците „заобикалят” тази система за регулация и действат директно на центъра, което е причина за лесното постигане на многократно по-голямо удоволствие от естественото при употребата им, но за сметка на израждането на психическа и физическа зависимост.