Последни Рецепти
Последни Статии

Орехова шума

Добавено в Билки, Любопитно

Добави към моето меню

Орехите са май-полезните ядки. От зелени орехчета през месец май приготвяме
Рецепти със зелени орехчета
С тях може да приготвим
Ликьор от орехчета
Сладко от зелени орехчета
orehi zeleni pix 1

Знаем, че и ореховата шума е много полезна.
Използваме я при съхранение на боб, за да не го нападнат гъгрици. Учени от бабите си през лятото вадим дрехите от гардеробите за да ги напече слънцето и след това ги редим отново като слагаме между тях орехова шума. Знаем, че това е сигурна защита срещу молци.
Още като малка помня как баба ми събираше орехова шума за да ме напари в банята. Затова решихме да съберем на едно място за какво и как се ползва.

Орехови листа (Juglans regia)
Препоръчително е да ги събирате през месеците юни и юли, тогава са най-силно изразени лечебните им свойства. Избират се млади листа от здрави дървета, далеч от пътища. От сложния лист се събират само предните три листа (от върха на листа).

Съдържание на ореховите листа:
– До 3% инозит – известен още като инозитол или витамин B8- действието му се изразява в това, че пречи на отлагането на холестерол по стените на артериите и същевременно подпомага процесите на детоксикация на организма;
– До 7% минерални вещества;
– Около 4-5% дъбилни вещества;
– Галова и елагова киселина – които са антиоксиданти;
– Флавоноиди;
– Веществото юглон – действащо благоприятно върху кожата, на него се дължи характерната им миризма.
– Етерично масло – около 0,03%;
– Каротин;
– Аскорбинова киселина;

Народната медицина препоръчва ореховите листа за:

Изсушени орехови листа се използват против молци. Натрошени се насипват в специално ушити торбички, които се поставят в гардероба между дрехите. Ореховите листа може да се редят и направо в гардероба.

При прекомерно изпотяване: 1 част наситнени орехови листа се заливат с 10 части водка. Оставят се да престоят на хладно и тъмно място 20 дни. Прецежда се. Разрежда се с преварена вода 1:1. След баня с памучен тампон се третират проблемните места до 2 пъти на ден (мишници, ръце, крака).

За подсилване на имунитета. В термос се поставят 2 суп. лъжици натрошени орехови листа и се заливат с 500 мл. вряла вода. Оставят се да престоят 10 часа. Получената запарка се прецежда. Пие се по 80 мл. веднъж на ден. Останалото количество се налива в стъклена бутилка, която се съхранява в хладилника.

При дерматит: Една супена лъжица ситно нарязани орехови листа ( или натрошени сухи) се заливат с чаша вода и се варят 10 минути. Отварата се запарва 2 часа, прецежда се. С нея се навлажняват компреси за болното място.

При акне – Същата отвара се използва при акне. Като се разрежда 1:1 с преварена вода. Изплаква се лицето след измиване.

При ларингит: Смесват се равни части наситнена мащерка, цикория, орехови листа, листа от касис. Една супена лъжица от сместа се залива с 300 мл. вряла вода. Запарва се за 3 часа. Прецежда се. Три пъти на ден се прави гаргара и се пие по 100 мл.

За заздравяване на венците, при стоматит, гингивит: Една супена лъжица натрошени орехови листа се заливат с 250 мл. вряла вода. Запарката се оставя да се охлади. Прецежда се. Използва се за жабурене и изплакване на венците след измиване на зъбите сутрин и вечер.

– Седящи вани: при хемороиди,

Вани на краката: при подагра, устойчиви гъбични и бактериални инфекции.

– Със запарка от орехови листа се правят промивки при гинекологични заболявания и бяло течение.

– Препоръчват се да се слагат във водата при къпане на малки деца – за здрава бебешка кожа, против рахит.

Вани. При рахит и бронхит за закаляване : 200 гр. свежи орехови листа, ако са сухи 100 гр. се варят на тих огън в 2 л. вода. Течността ври без да се захлупва докато остане 1 л. Прецежда се и се прибавя към водата във ваната, прибавя се 200 г. морска сол. Температурата на водата е 37 градуса С. Времетраене 20 минути. Същата вана се прави и при кожни заболявания без солта (екземи, лишеи, рани и др.).

Отвара от орехови листа е подходяща и за втриване в скалпа и разнасяне по цялата дължина на косата с помощта на гребен, като целта е да предпази от косопад и пърхот. Ако искате косата ви да е силна и здрави, използвайте инфузията на листата за изплакване. Това ще помогне да се предотврати загуба на коса, да ѝ даде блясък, да възстанови структурата и плътността на косъма.

Вътрешно: 1 супена лъжица стрити орехови листа се заливат с 300 мл. вряла вода, запарват се един час. Пие се по 1 винена чашка 3 пъти на ден преди хранене. При нередовна или изобилна менструация ( регулиране), диария, атеросклероза, хемороиди, възпаление на лимфните жлези, стомашни и чревни болки, подагра.
* Помагат за укрепването на стените на кръвоносните съдове, поддържа функцията на бъбреците и черния дроб.
* Пепелта от изгорелите листа се използва за направата на мехлем за лечение на рани, изгаряния и други увреждания на кожата.

Мехлем. Смилат се измити свежи листа. Смесват се с 0,1 литър растително масло, престояват една седмица. След този период сметта се загрява на котлон, загрява се при ниска температура за 3 часа. Филтрира се през марля. Отново се загрява на печката за 40 минути на слаб котлон, след това добавете 20 грама. пчелен восък. Разбъркайте добре с дървена бъркалка, поставя се в стъклени бурканчета, съхранява се на хладно място. Използвайте за кожни проблеми, възпаления и навяхвания.

Тинктура: Направете тинктура от 100 ml. водка и 15 гр. нарязани зеленини орехови листа. Оставете на тъмно в продължение на 2 седмици и прецедете. Обработете засегнатата област с помощта на памучен тампон.

orehi zeleni

Приложение в традиционната медицина
Ореховите листа (екстракт) са част различни препарати в традиционната медицина, които стимулират имунитета. Използването на този агент значително намалява времето за възстановяване за различни инфекциозни заболявания. В допълнение, броят на обострянията на хроничните заболявания намалява, устойчивостта на организма към остри вирусни и респираторни инфекции се увеличава.

Важно! При някои хора могат да се появят симптоми като болки в стомаха, гадене и дори повръщане, след прием на отвара от орехови листа. Затова – консултирайте се първо със специалист преди да предприемете лечение с орехови листа въз основа на индивидуалното ви здравословно състояние.

Противопоказания за ореховата шума:
– При използването на листата на орех може да се наблюдава индивидуална непоносимост и алергична реакция.
– Забранено е да се вземат инфузии и отвари при повишено кръвосъсирване.
– Листата са противопоказани при невродермит, тромбофлебит, остри чревни заболявания и панкреатит.
– Хроничен колит, гастрит с висока киселинност, язва на дванадесетопръстника и стомаха, остър панкреатит
– Уртикария
– Атопичен дерматит
– Псориазис

Орехова шума за градината :
Често съветваме градинарите да използват растителните остатъци от градината, за да си приготвят компост от тях. Някои от тях обаче не са подходящи за целта, такива са и ореховите листа. Те съдържат веществото юглон, което е токсично за растенията. Затова и под големи орехови дървета трудно виреят други растения. Освен това веществото не се разлага и в гниещите листа, което прави неподходящи ореховите остатъци за компостиране.

Какво да правите с ореховите листа?
За да не изхвърляте листата, и да използвате максимално всичко от градината, може да си приготвите пепел. За целта на подходящо място, съберете ореховата шума и я запалете.
Това се прави в огнище или циментова площадка. Наблюдавайте до пълното изгаряне, за да предотвратите нежелани последствия. Изстиналата пепел съберете, насипете в подходящи съдове. Напролет я разхвърляйте из градината, за да подхраните почвата със съдържащите се в пепелта калий и други полезни елементи.
Към купа листа от орехи може да добавите и други растителни части от градината – клонки, листа, мумифицирани плодове, които съдържат зарази и също не могат да се поставят в компоста.

Източници:
“Енциклопедия на лечебните растения” на Илия Ланджев
“Билките в България и използването им” на Иванов, Ланджев и Нешев
“Билколечение, лекуване без лекарства” на Поля Димитрова

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории