Кога полезните храни стават отровни?
Добави към моето меню
Количеството прави отровата. Това важи и за полезни храни като риба, ядки или зеленчуци. Това са пет здравословни продукти, които могат да бъдат вредни за здравето ви, ако прекалите с консумацията им.
Кога полезните храни стават отровни?
Бразилски орех
Тези гигантски ядки са известни като най-добрият естествен източник на селен. А селенът играе огромна роля в репродуктивните процеси и помага на тялото да се бори с инфекциите. Само една ядка бразилски орех съдържа 90 mcg селен, което е два пъти повече от дневните нужди на човек. Ако всеки ден похапвате от тези ядки, това може да ви изложи на риск от токсикация със селен и да доведе до окапване на косата, стомашни, бъбречни и неврологични проблеми и дори сърдечен удар.
Съветът е да хапваме от време на време по две-три ядки бразилски орех. И да бъдем внимателни с хранителни добавки, които съдържат селен, не трябва да приемате системно повече от 400 микро грама на ден от синтетични добавки.
Спанак, целина, къдраво зеле (кале)…
Това са полезни зеленчуци, богати на витамини и минерали.Но те също така съдържат и съединения, наречени оксалати. Те действат като пребиотици и хранят полезните бактерии в червата. Но ако човек е склонен към образуване на камъни в бъбреците, не трябва да прекалявате с храни, богати на оксалати. Затова, ако имате проблеми с бъбреците трябва да приемате тези зеленчуци в минимално количество, по възможност сурови или сварени.
Някои зеленчуци са по-полезни варени
Консерва с риба тон
Рибата е богата на белтъчини и така полезните Омега 3 мастни киселини. Но консервираната риба тон съдържа и известно количество живак, което може да увреди нервната система и мозъка на плода в утробата на майката, както и на малките деца. По-големи количества са опасни и за възрастните хора. Ако сте бременна или кърмите, избягвайте риба тон, сьомга, скариди.
Кафяв ориз
Кафявият ориз е богат на фибри, селен, манган и калий, не съдържа глутен, засища и помага за бързата работа на метаболизма. Но този ориз има свойството лесно да поема от почвата и водата арсеник и тежки метали. Няма доза арсеник, която да е приемлива за организма. Той е карциногенен. Затова диетолозите препоръчват да редувате в менюто си кафявия ориз с други продукти като киноа, например.
Червено месо, стриди и бял боб
Тези три храни са основен източник на желязо в организма, което има съществена роя в доставката на кислород до мускулите. И докато ниските му нива могат да доведат до усещане за умора и слабост, прекомерното количество от елемента в кръвта крият риск от чернодробна недостатъчност.
Умората може да се дължи на липса на желязо
Източник: Woman’s Health