Кои храни да избягваме
Добави към моето меню
Много е казано за здравословното хранене това са няколко храни, които експерт по хранителни отравяния не яде.
След като е работил над 20 години, работейки по съдебни дела за хранителни отравяния, Бил Марлър просто спира да яде определени храни.
Ето кои са храните, които е изключил от менюто си след като е спечелил 600 милиона долара за клиенти със случаи на хранителни инфекции. Опитът му го е убедил, че тези храни „просто не си струват риска“.
Кои храни да избягваме
1. Предварително нарязани и измити плодове и зеленчуци
Експертът казва, че бяга от тях „като от чума“. Удобството може да е хубаво нещо, но през колкото повече ръце минава храната, това означава по-голям шанс за замърсяване и рискът не си струва. (Това означава да бъдем внимателни и когато в магазина избираме различни салати. Много по-евтино и безопасно за здравето ни се оказва, ако вземем зеленчуци, измием ги, нарежем и овкусим н салата)
2. Сурови кълнове
Огнищата на зарази в кълновете са изключително често срещани в последните две десетилетия. Най-честите случаи са на салмонела и E. coli.
„Случаите са прекалено много, за да бъдат пренебрегнати. Това са продукти, които не консумирам изобщо.“
(Кълновете са много полезна храна, особено в края на зимата и началото на пролетта, но може да си ги приготвите и сами. Лесно е. достатъчни са само буркан, тензух и семена, които може да покълват. Преди години още спрях да купувам соеви кълнове от китайските магазини, защото не знаех как точно се съхраняват. Сега почти през цялата година добавям към салати, ризото или паста кълнове, които приготвям сама)
3. Полусурово месо
Съжаляваме, готвачи: не ни предлагайте пържолата „алангле“. Според Марлър месото трябва да се нагрее поне до 160 градуса в дълбочина, за да се убият болестотворните бактерии.
4. Сурови яйца (домашна майонеза и пр.)
За онези от вас, които помнят епидемията от салмонела през 80-те и 90-те години, това се разбира от само себе си. Според Марлър шансът да получите хранително отравяне от сурови яйца днес е много по-нисък, отколкото преди 20 години, но все пак той предпочита да не рискува.
5. Непастьоризирано мляко и сокове
Все повече нараства движението, което насърчава хората да пият „сурово“ мляко, обяснявайки, че пастьоризирането намалява хранителната стойност. Марлър казва, че пастьоризирането не е опасно – „суровите“ напитки могат да бъдат опасни – възможността от замърсяване с бактерии, вируси и паразити е много по-голяма, когато е пропусната най-елементарната мярка за сигурност.
6. Сурови стриди
Марлър казва, че в последните пет години е виждал повече хранителни заболявания, свързани с морски мекотели, отколкото в предишните две десетилетия. Виновникът: затоплящите се води. Нагряването на световния океан води до увеличаване на микробите, които поглъщат консуматорите на сурови стриди.