Празник на зелника
Добави към моето меню
Какво: Празник на зелника и сладките приказки
Къде: село Жабокрът, Кюстендилско
Кога: Последната неделя на април, през 2018 г. на 29 април
На 29 април 2018 г. в кюстендилското село Жабокрът за десети път се проведе
Празник на зелника и сладките изкушения
На юбилейното издание за всички готви Иван Звездев. Организатор на традиционния фестивал е читалище “Съгласие 2007”. Програмата включва конкурс за най-добър зелник, предвидени са дегустации и награди за участниците. Ще бъде извършен и ритуал по преклонение и възхвала на хляба и зелника. Критериите за оценка на зелника са най-добър външен вид, най-добри вкусови качества, най-добра плътност, най-тънка кора и начин на подреждане. Началото на конкурса е от 14.00 часа, в читалището в селото.
Който не е опитвал Кюстендилски зелник, губи много. Опита ли го ще му хареса и ще иска да се научи да го приготвя. Зелника е задушена баница, с една кора се завиват всички останали и има плънката в средата. Като тя може да бъде и от ситно нарязано кисело зеле и от всякакви зелении, които може да се наберат през пролетта – коприва, лопуш, спанак, зелен лук, праз…
Празникът на зелника реално е празник на цялото село, споделят жители на село Жабокрът, което се слави с най-добрите майсторки на емблематичния за района деликатес.
Село Жабокрът е известно с двете си читалища, с кукерския си състав, който има целогодишни участия в различни фестивали, с обичая Петльовден на 2 февруари и, разбира се, с прочутите си зелници, на които посвещава всяка пролет специален празник.
Предлагаме Ви рецептата и технологията на майсторката от Жабокрът Цветанка Миланова. Тя знае как да върти точилката и да точи кори, през които и дребните букви от вестника да можеш да прочетеш. Тя е и с най-много първи места от този конкурс.
Рецепта за зелник от Жабокрът
Маята се подмесва с малко хладка вода и по лъжичка- олио, захар и брашно, и се чака да шупне. Отсява се 1 кг брашно, прави се кладенче в средата и в него се слагат 1- 2 яйца и щипка сол, добавя се маята. Замесва се тестото, дели се на 7 топчета. Оставят се да почиват около 10 минути и започва точенето им.
“Задължително при точенето пръскам примесени царевично и пшеничено брашно”, казва Цветанка Миланова.
Точи се до такава тънкост, че през кората да можеш да прочетеш малките букви от вестника.Корите се сушат и вече седмата кора се слага в тепсията, като тя трябва да стърчи по една педя от всякъде.
За “зелето”- запържват се коприва, праз лук, сирене и 3 яйца.
Всяка кора се ръси с масло и олио / смесени и стопени /, и богато се поръсва със сирене. Свива се на хармоника и се реди от вън на вътре в тепсията. От 6- та кора се реже парче, с 50 см диаметър, слага се в средата на зелника, върху него се сипва “зелето”, като не се притиска.
“Покрива се отгоре с другата част от кората. Оставям повече от кората и правя една хубава роза, която е запазена марка за моя хубав зелник. Накрая всичко се покрива с външната, 7- мата кора, хубаво накъдрена, но рехава, да не се стуткави. Замесен с песен, изпечен с любов, това е майсторията на моя зелник”, заключи Цветанка Миланова.
Зелникът се пече се в студена фурна, защото, докато тя загрява тестото втасва. След като се изпече, Кюстендилският зелник се попарва с масло и малко вода, завива се в бохча и ……..да Ви е сладко!
Кюстендилски зелник
Зелникът е едно от най-майсторските произведения в Кюстендилския край – вид баница, в средата на която се поставя т. нар. „зеле“. Тази плънка не е задължително да бъде от зеле – може да се приготви от запържен праз лук, спанак, коприва, лапад
Кюстендилски зелник
Традиционна рецепта за зимните празници от района на Осогово планина
Зелник приготвен от Sasha Vlasinska
Празник на рилския зелник се провежда всяка година в последния уикенд на юни в село Бели Искър, община Самоков
Използвани са 2 снимки на събитието от архива на БНР