Последни Рецепти
Последни Статии

Ленено семе

Добавено в Кулинарен справочник, Основни хранителни продукти

Добави към моето меню

Ленено семе и масло, може да се каже, че традиционно присъства в нашето хранене. Не е нещо ново като семената от чия. Почти всяка домакиня има бурканче със сусам и ленено семе с които поръсва домашно приготвени печива, добавя към мюсли или към кисело мляко.
Използването на брашно от смляно ленено семе стана популярно с кето режим и високо мазнинно хранене, където се добавя като заместител на брашно към режимни печива, както се използва и кокосово брашно.

Ленено семе и масло е важна част от здравословния хранителен режим, особено при вегетарианците, защото дава възможност, хората, които не консумират никакви животински продукти, да си набавят незаменими мастни киселини.

Редица проучвания показват, че лененото масло въздейства върху метаболизма и подпомага процеса на отслабване.
Около 40% от ленените семена представляват мазнини, познати като „ленено масло“. Сред всички видове растителни масла, то е най-богато на алфа-линоленова киселина. Съдържат се още протеини, лецитин, пантотенова и фолиева киселина, витемини B1, B2, B6 и Е.

За какво е полезно лененото масло

Препоръчителната дневна доза, зависи от индивидуалните нужди на организма и варира между 1 и 3 лъжици.

ленено семе

Лененото семе е отлична добавка за закуска, подпомагаща здравословните функции на мозъка, очите, сърцето и нервната система.
Лененото семе е отличен растителен източник на мазнини, включително и омега-3 наситените мастни киселини. Те играят роля в потискането на възпалителни процеси и понижават нивата на кръвния холестерол.

Съдържа и фибри, които забавят храносмилането, засищат бързо глада и улесняват перисталтиката. Две супени лъжици ленено семе допринасят с 15-25% от препоръчителния дневен прием на фибри. Между 20% и 40% от тях са във формата на разтворими фибри, а повечето (60-80%) са неразтворими, предимно съставени от целулоза и лигнин. Разтворимите, предимно съставени от екзополизахариди участват в регулацията на кръвната захар и холестерол, а също така – служат за храна на полезните бактерии в стомашно-чревния тракт, подобрявайки функцията им и храносмилането като цяло.

Семената от лен са най-богатият известен източник на лигнани – растителни химични съединения, от групата на фитоестрогените. Те наподобяват строежа на човешкия полов хормон естроген и действат като мощни антиоксиданти. Това не бива да води до безпокойство – лигнани се намират още в зърнени храни, праскови, ягоди и зеленолистни растения.
Лигнаните не водят до нарушения в хормоналния баланс на човешкото тяло, чревните бактерии ги метаболизират до ентеродиол и ентеролактон – полезни, антиоксидантни съединения, които опазват сърдечно съдовата система от свободно-радикалово увреждане и повишават защитата от ракови заболявания.

leneno seme

В 14 грама (две супени лъжици) сурово ленено семе се намират 75 калории, а спрямо необходимото дневно количество (в проценти), се съдържат: 133% омега-3 наситени киселини; 19% витамин В1; 19% мед; 18% манган; 15% фибри; 14% магнезий; 13% фосфор и 6% селен.

Желателно е да включим в храненето си около 1 ч.л. до 1 с.л. ленено семе на ден с напредване на възрастта. Особено при жените след 50+ години, като превенция срещу остеопороза. Изследване показва, че лененото семе повишава нивата на остеокалцинът и влияе благоприятно върху плътността на костите. Маслото от ленено семе повишава и нивата на инсулиноподобния фактор на растежа. Смята се, че диабетът след менопауза може да увеличи риска от развитието на остеопороза.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории