Пандемия
Добави към моето меню
На 11 март 2020 г. Световната здравна организация обяви, че епидемията от коронавируса, причиняващ заболяването Covid-19 е пандемия.
На 13 март 2020 Народното събрание въведе извънредно положение в страната за един месец, до 13 април, заради разпространението на коронавируса.
На този линк може да се види https://www.worldometers.info/coronavirus/ колко са случаите с корона вирус по държави – общо случаи, нови за деня, починали, възстановени.На 15 март у нас има установени 51 заболели и 2 починали, като следващите две седмици са критични.
Затова призивът е към намаляване на социалните контакти и спазване на много голяма чистота. Предпоставка да не се разболеем е спазване на лична хигиена.
Какво трябва да знаем за коронавируса
Тази инфекция не е толкова страшна като чумата, но е много опасна за възрастните хора и се разпространява както грипа.
„Човек с нормален начин на живот и горе-долу здравословно хранене не би трябвало да прояви толкова тежки симптоми. Около 80% от заразените с коронавирус го изкарват без никакви симптоми. Те са просто преносители. 20% от заразените проявяват симптоми и едва 3% наистина могат да загинат от този вирус.“, каза още доц. Петрова, директор на Института по микробиология при БАН
Като се следват съветите и инструкциите, поместени на сайтовете на Министерството на здравеопазването и на Националния център по заразни и паразитни болести, може да се намалите рискът от зараза. Има мерки за индивидуалната защита, които не са скъпи, но помагат за предпазване и предотвратяване на разпространението на вируса.
Ето някои от тях, които препоръча проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Оперативния щаб, срещу коронавируса:
• Да се ограничат посещенията на публични места;
• Да се поддържа дистанция един до два метра;
• Да се избягват ръкостисканията и прегръдките;
• Внимателно и редовно да се мият ръцете си, най-малко 20 секунди със сапун, до китките – по възможност с топла вода;
• Да се носят тоалетни кърпички (ако не са с алкохол, се прибавя спирт в пакета и се затваря добре).
Covid-19: Кога да го преболедуваме вкъщи и кога да търсим болнична помощ
С повишено внимание в обществените обекти:
1.Често да се проветрява.
2.Климатиците и вентилационните уредби са места където се захваща вирусът и се налага честата им профилактика, почистване и смяна на филтрите.
3. Тоалетните, баните са също потенциално опасни и среда на вируса ковид-19.
4. Поне 2 пъти на ден се налага дезинфекция на всички повърхности.
Същите препоръки бих направил и към домовете.
Околната среда е потенциално средство за предаване на вируса и се налага стриктно спазване на мерките за хигиена.