Последни Рецепти
Последни Статии

Подправки за здраве

Добавено в Билки, Основни хранителни продукти

Добави към моето меню

Подправки за здраве
Много от познатите ни подправки, и не толкова познати, освен да придават пикантен вкус на приготвената рецепта, са и полезни за здравето. Ето накратко с какво могат да ни бъдат полезни подправките, които може да включваме и всеки ден в ястията, които приготвяме

подправки
Място където можете да си купите подправки е магазинчето до Орлов Мост – там не само ще намерите това, което търсите, ще ви обслужат с усмивка, а може и в такава опаковка да ви ги сложат

Горчица
Облекчава симптомите на простудните заболявания и намалява периода им.

Дафинов лист
се използва за лечение на мигрена и стрес. Този продукт помага също така да се подобри работата на храносмилателната система и изхвърлянето на токсините от организма.

Джинджифил
Съдържа много лечебни свойства. Често се използва като самостоятелен продукт или се добавя в различни ястия за подобряване работата на храносмилателната система. Джинджифилът влияе благоприятно при простудни заболявания, като понижава високата температура, облекчава мускулните и ставните болки, главоболието. Незаменимо средство е при болезнена менструация. Дрогата притежава антибактериални и противовирусни свойства и за кратко време спира развитието на инфекции, причинени от трихомонас и салмонела, особено ако се комбинира с антибиотици.

Индийско орехче
В продължение на векове то се е използвало за лечение на бъбреците и стомаха. Препоръчва се също при варикозно разширение на вените, тъй като облекчава болките и подобрява кръвообращението.

Карамфил
Препоръчва се при сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза, влошаване на паметта в напреднала възраст, при херния и бронхит. Възбужда апетита и премахва стомашно-чревните болки.

Кардамон
В традиционната индийска медицина кардамонът се смята за най-добрият стимулатор на храносмилането, който за разлика от пипера, горчицата, лука и чесъна не дразни лигавицата на устата и стомаха. Индийските лекари смятат, че кардамонът помага и при гадене.

Канела
Притежава противовъзпалително и заздравяващо действие. Стимулира сърдечната дейност, регулира храносмилането. Препоръчва се в диетичното хранене – при заболявания на черния дроб, бъбреците, пикочния мехур. При грип, простуда, стомашни болки, закъснения в менструалния цикъл, при импотентност може да се вземе лъжичка мед с 2-3 капки канелено масло или просто да се поръси с канела на прах.

Кимион
Подобрява кръвообращението, помага при кашлица, премахва болките в стомаха и червата. Кимионът може да се използва и като чай (1 ч. л. кимион се залива с 250 мл вряла вода и след 10 минути се прецежда. Чаят следва да се пие топъл, на малки глътки. Пoмaгa пpи лeчeниeтo нa инфeĸции нa пиĸoчнитe пътищa, a пopaди гoлямoтo cи cъдъpжaниe нa жeлязo пoмaгa и пpи лeчeниeтo нa aнeмия, както и при лeчeниe нa yмopa и бeзcъниe.

Копър
Съдържа анетол – активен компонент, който повишава киселинността на стомашния сок. Примането му продължително време нямалява образуването на газове в червата.

Куркума
Помага при нарушено храносмилане, прочиства кръвта, подобрява функцията на черния дроб, предпазва от кашлица и настинка, а благодарение на антисептичното си действие действа и тонизиращо (особено на кожата). Популярна билка в аюрведа.

Магданоз
В Древен Рим хората вярвали, че магданозът ще възстанови силите им и ще укрепи организма.
Магданозът е апетитовъзбуждащо, газогонно, пикочогонно средство.
Запарката от магданоз е полезна при задържане на течности в организма, в това число и при отоци на вените.

Мента
Освежаваща напитка през лятото или ароматен затоплящ чай през зимата, ментата е една от най-широко използваните и разпространени билки у нас с изключителни свойства. Подобрява кръвообращението, отстранява тежестта в стомаха и помага при разстройство. Чаят от мента (2-3 чаши дневно)е полезен при грип, безсъние, умора.

Сминдух (полски), чимен

стимулира обмяната на веществата, сни­жава нивото на кръвната захар, подобряват апетита, водят до наддаване на тегло, възстановява силите на организма. Това действие се отдава на съдържанието на лецитин, фосфор, стероли.

Червен пипер

Особено лютивият червен пипер е богат на въглехидрати, белтъчини, минерални соли и витамини. Количеството витамин С в пипера е много по-голямо дори отколкото в лимона. Подправката не само възбужда апетита, подобрява храносмилането и кръвообращението, но и създава неблагоприятна среда за развитието на много видове бактерии. Помага при ревматизъм.

Шафран
Препоръчва се при анемия и сърдечно-съдови заболявания. Прочиства кръвта, лекува половото безсилие и притежава антисептично действие.

Запарките от различните подправки се приготвят по следния начин (ако изрично не е посочено друго: заливате с 1 чаша преварена вода 1 с.л. ситно нарязани пресни билки (или 1 ч.л. сушени) и ги запарвате в продължение на 2-3 минути. Течността се прецежда и се приема на малки глътки.

Това, което правим ние използваме подправки всеки ден в рецептите, които приготвяме, някои ги отглеждаме на терасата, други ги берем в градината и по поляни и след това сушим. Някои си ги купуваме.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории