Протеинови барчета
Добави към моето меню
Този пост нямаше да го има, ако не ме бяха попитали какво мисля за протеиновите барчета (и вафли)
Отговорът ми беше, че предпочитам да си направя. Ето няколко
Рецепти за домашни протеинови десерти
Те са лесни за направа, а предимството е, че знаете какво точно съдържат и в тях няма добавени нездравословни добавки, изкуствени подсладители, захар и нездравословни масла.
За 4 – 5 лв може да приготвите 8-10 блокчета (порции).
Протеинов бар (барчета) и вафли
Тук мнението е от едната крайност до другата. От това, че не е магическа пръчка с която качваш мускули до това, че е удобен начин да попълниш необходимото ти количество протеини за деня или да заместиш хранене.
Недостатък: Цената е висока. За 100 г пакетче цената е 5-6 лв.
Остават и опаковките!
Защо да изберем протеинов десерт?
Във фитнеса и медицината е прието, че приема на протеини след тренировка помага за изграждането на използваните мускули. На-използван е суроватъчният протеин. Други източници на протеини са протеин от яйчен белтък и казеин (млечен протеин). Вегетарианските протеинови барове съдържат само растителни протеини от източници като грах, кафяв ориз, коноп, соя, бадеми (най-използван е соевият)
Ако работите натоварено, тренирате и нямате време и умения да кулинарствате – може би са добро решение. Но има няколко неща за които да внимавате когато ги купувате (както с шоколада!) Описанието би била следната суперлатива:
– Без брашно и глутен (gluten free) – аз съм фен на овесени ядки, мюсли, овесени бисквити – засищат за дълго време
– Без млечни продукти (без лактоза) – предпочитам извара пред суроватъчен протеин и правя сладкиши – включително такъв от извара, яйца, малко мед на вкус и плодове според сезона (къпини, боровинки…)
– Без трансмазнини, Без ГМО – всеки би искал да купува такава храна
– Пълен с протеин – когато видя на етикета, че е соев протеин и се отказвам
– Чудесен за преди/след тренировка
Какво да търсим като информация на етикета на протеиновото барче?
Приемаме, че едно барче тежи 50 г.
– Kолко калории – Каква е тяхната енергийна стойност – едно протеиново барче трябва да има около 200-250 калории (220 cal)
– Колко протеин – в едно барче може би трябва да има 10 – 15 г протеин, но е важно и качеството му – препоръките са за сурововатъчен.(10 г при 50 г тегло)
– Колко въглехидрати – ако захарта и/или подсладителите са повече от 15 г не си заслужава (Въглехидрати 22 г при 50 г тегло, от които от захари 13 г)
– Колко мазнини – може да са до 15 г, но не трябва да са трансмазнини и частично хидрогенирани мазнини. (10 г при 50 г тегло, от които наситени 3 г) Внимателно прочетете каква е мазнината! Ако е палмова – по-добре изберете нещо друго.
– Колко фибри – те са здравословни, засищат за по-дълго време и спомагат за отслабване. На ден трябва да приемаме около 25-40 г ( 2 г при 50 г тегло), колкото в една ябълка или филия пълнозърнест хляб
– Колко съставки – колкото по-малко толкова по-добре. Прочетете етикета внимателно, ако има нещо, което не ви е ясно, по-добре без него.
В цифри е разгледан пример за протеинов бар, с тегло 50 г, на цена от 2.50 лв, на една от компаниите лидер при био храните у нас.
След като разгледах какви видове има идеи за още домашни барчета.
Аз самата не ги харесвам. Без тях бягам и полумаратон, качили сме и Елбрус и един връх, който е висок 6980 м в Андите – без такава храна в пакетчета. Може би защото ми миришат на химия и ги слагам в една категория с разните там сникърси и корнита (а имаше време, когато ги купувахме и ги носехме в раницата, сега са заменени със смес от от мед, смлени орехи и сусамов тахан, овесени бисквити с мед, много сушени плодове и ядки, и домашни сусамки само от пчелен мед и сусам и малко сушени боровинки)