Качамак – вкусна и полезна храна
Добави към моето меню
Ако през зимата слизате от Витоша за да хванете трамвай номер 5, от личен опит, ви препоръчвам да хапнете качамак при дядо Мацо. В това скромно заведение ще ви нагостят вкусно. А, ако не ви е по път или вече са го затворили – направете си качамак у дома.
Става бързо, може да го направите по ваш вкус, да му добавите сирена, масло, червен пипер, гъби, още зеленчуци, да го поръсите с червен пипер, а защо не и печено месо. Варианти много.
Необходимо е да имате само 10 мин, царевичен грис за да забъркате качамак. Провереното съотношение е 1:4 качамак – вода. В заврялата вода добавете малко олио, може и друга мазнина, царечиния грис и разбърквайте енегично няколко минути след като заври сместа. Добавете подоравки на вкус и по ваш избор и разпределете в чинии.
В детсвото ми на село (до Велико Търново) правеха един десерт от подсладен качамак, така че може и в сладък вариант. Не само класическия, за който се сещаме веднага – полят с разтопено краве масло, червен пипер, сирене или пръжки.
Качамак на фурна
Идеално зимно блюдо е с царевичен грис – съдържа въглехидрати, голямо количество микроелементи, витамини В1, РР, В, каротин, селен, както и провитамин А
Качамакът представлява царевичен грис. И тъй като царевицата може да вирее в различни климатични условия, това ястие е популярно в различни култури. Популярността на качамака се дължи и на хранителната му стойност, той е с богато съдържание на въглехидрати и с малко мазнини. Това го прави здравословна добавка към хранителния режим.
В количеството от една чаша сготвен качамак се съдържат около 120 калории. Това е по-малко количество, в сравнение с други зърнени храни. Така например една чаша бял ориз осигурява 242 калории.
Друго не по-малко ценно качество на качамака е богатото съдържание на фибри. Всяка чаша от царевичния продукт осигурява 4 г фибри. Те подпомагат храносмилането и оставят усещането за ситост за по-дълго, като по този начин подпомагат отслабването. Фибрите регулират нивата на кръвната захар и може да помогнат за намаляване нивата на „лошия“ холестерол в кръвта.
В качамака се открива още и желязо – важен за организма елемент, който подпомага доставянето на кислород в тъканите.
Царевичният продукт осигурява и витамини от B-групата, които имат важна роля в преработването на мазнините, въглехидратите и протеините в енергия.
Количеството от една чаша сготвен качамак осигурява 25% от необходимото количество фолиева киселина за деня, 20% от необходимия тиамин, както и една шеста от нужната дневна доза ниацин.
Царевицата съдържа още и есенциалната аминокиселина левцин. Препоръка е на всеки грам протеин да се приемат 55 мг левцин. Една купа качамак осигурява 542 мг от аминокиселината. Така, ако дневният прием на протеини е 50 мг, споменатото количество осигурява 20% от нужния левцин. Левцин се среща в месото и млечните продукти, в суроватъчния протеин, и в по-малка степен в житните кълнове, кафяв ориз, соя, бадеми, кашу, грах, леща и царевица.