Супер храни на 2018
Добави към моето меню
Днес няма да учудиш никого, ако в рецептите, които приготвяш има чия, киноа, кокосово мляко, кокосова захар или авокадо. Те се настаниха в магазините, в рекламите и в менюто ни. През 2018 г. се очаква да се повят някои нови суперхрани. Да видим дали това се случи.
Масло от ядки
Маслото от ядки е суперхрана, с която можем да подправяме различни салати и ястия. То се приготвя от студено пресовани бадеми, кашу, орехи, лешници и други, които са много по-добра алтернатива на олиото от слънчоглед и зехтина.
Маслата от ядки съдържат доста по-малко количество транс-мазнини и предпазват сърцето. Ако имаме алергия към ядки, можем да опитаме салата с масло от авокадо, което има подобни свойства и е силен антиоксидант.
Опитайте шарлан, орехово масло, студено пресовано – орехите са може би най-полезните ядки, местен продукт, има традиции в производството му у нас и е вкусно
Моринга
Какво е матча, разбрах преди много години благодарение на Магазинчето за подправки на Иван Асен в София, но моринга още не съм опитвала. Казват, че по ефективност може да замени спирулина, матча и перуанската мака взети заедно.
Известно е като „дървото чудо“. Листата му се готвят подобно на спанак, могат и да се стрият на прах. Смята се за хранителна добавка, която помага за подсилване на имунната система. Морингата има специфичен вкус, съчетава се с фрешове, шейкове от различни плодове и зеленчуци, мюсли и някои сладкиши (след приключване на термичната обработка). В 100 грама от суперхарана има 1280 калории, 6,7 грама мазнини, 24,0 въглехидрати, 23,8 белтъчини.
Чаят от моринга на прах е доста по-силен от зеления. Той помага за регулиране на кръвната захар и стабилизира производството на хистамин. В него няма кофеин, но той зарежда тялото с енергия.
Гъби чага
Първата ми среща с тази гъба бе, когато потърсих – заместители на кафето. Пишеше, че чай от гъба чага (Inonotus obliquus) е много добър. Още не съм пила “гъбчно кафе” и не знам дали се предлага някъде у нас.
Чудодейната гъба вирее върху стволовете на брезите в много части на Сибир, Китай, затова се нарича още брезова гъба. В нея има голямо съдържание на фибри, което я прави предпочитано средство за регулиране на храносмилателния тракт. Нейните противовъзпалителни средства помагат за облекчаване на проблемите в стомаха. Високото съдържание на антиоксиданти е другото полезно качество на гъбата чага. Изследвания показват, че тя помага за повишаване на защитните сили на организма.
Брашно от тапиока (маниока, касава)
Корените от маниока (Manihot esculenta), позната и като касава и юка, са един от най-важни източници на въглехидрати за човечеството, но в България те са екзотичен продукт. Традиционно се използва в Южна Азия и Америка – храна на тропиците е. Ако се интересувате от хранене без глутен вече сте се срещали с него, защото се препоръчва за консумация от хора с автоимунни заболявания. Използва се за сгъстител на супи, сосове, десерти. В него има много ниско съдържание на протеин.
Брашното се извлича от нишестето, което се съдържа в корена на маниока. В 100 грама има 1459 калории, 0,2 г мазнини, 85 г въглехидрати, 0,6 г белтъчни.
Тапиоката набира популярност и като съставка на тайванската напитка bubble tea – чай с мляко и плодов сироп, който е смесен със сварени топчета тапиока. Напитката се сервира с широка сламка, така че тапиоката да може да се всмуква и след това да се сдъвква.
Динени семки
Всеки знае, че динята това е вкусът на лятото – сочна, вкусна, сладка динята и че семките на динята трябва да се чистят. И сега изведнъж ни ги предлагат като супер храна. Това, което знаех за диненените семки, че китайците ги ядат печени.
Не знам дали ще заменим сусама и тиквените семки, за които е написано толкова много колко са полезни и след като се научихме да хапваме сусамов тахан и да добавяме тиквени семки и към мюслито ситрин и скъм сладкиши.
В семките от диня има голямо количество протеин, магнезий, витамин В, мононенаситени и полиненаситени мазнини. 120 грама семки от диня съдържат 0,30 грама протеин. Семената са богати на аминокиселините триптофан, лизин и глутамин.
Семките от диня могат да се консумират печени, като им трябват само няколко минути във фурната. Не е за препоръчване да се консумират сурови, като трудно се усвояват заради дебелината на обвивката им.
Маки бери
Това са плодовете на вечнозеленото растение маки, което се среща в Южна Америка. Този храст расте в далечна Патагониа и на мен по снимки ми прилича много на арония, която расте в градината и от която приготвяме прочутото “сибирско злато”, попилярно е толкова колкото и настойката от черен бъз, която правим през есента. Антоцианинът е веществото, което му придава антиоксидантни свойства.
Пишат, че са приятни на вкус, съдърбат малко глюкоза и затова спомагат за регуиране на кръвната захар. Богати са на антиоксиданти, ускоряват метаболизма и подобряват храносмилането.
У нас се продава под формата на прах. 1 супена лъжица е препоръчителният му дневен прием. Прибавя се към фрешове, шейкове, мляко, кремове, сладолед.
В 100 грама маки има 1568 калории, 9,5 грама мазнини, 56,4 грама въглехидрати. Затова се препоръчва при приготвянето на енергийни барчета, ползвани при някои видове диети.