Св. Кирил и Методий
Добави към моето меню
Свети Равноапостоли Кирил и Методий
Зарад вази можем днес,
свети Кириле, Методий,
да живеем с гордост, с чест
между другите народи.
Честит имен ден на Кирил, Кирила, Кирилка, Керана, Кирко, Киро, Кирчо, Киряк, Методи
На 11 май почитаме паметта на Светите братя Кирил и Методий, създали през 9 век българославянската азбука.
Наречени от народа ни “Първоучители” или Солунските братя, Свети Свети Кирил и Методий са сред най-почитаните български светци.
Едно от най-старите изображения на Свети Свети Кирил и Методий, които стоят от двете страни на Свети Бенедикт, е върху стенопис от 12 век в абатската църква “Свети Петър” на Ордена на Свети Бенедикт в италианския град Асизи.
Оценявайки в историческа перспектива заслугите на Светите братя за разпространението на християнската вяра, папа Йоан Павел II обявява през 1980 г. Свети Свети. Кирил и Методий за съпокровители на Европа. Така до ирландския светец Бенедикт, който възстановява позициите на християнството в Западна Европа след варварските нашествия, се нареждат двама български Свети Равноапостоли.
Днес празника на Солунските братя се поделя между 11 май, който се чества като църковен празник и имен ден и 24 май Денят на българската култура и славянската писменост.
Затова можем да имаме цяла седмица на българската култура, дни през които да влезем в книжарниците, в музей или галерия (18 май е международен на музеите и има специална програма и нощ на музеите), да отидем на театър или просто да подарим книга на нашето дете, на приятел или на нас самите. Книга за теб!
Из Житието на Св. Константин-Кирил Философ
Когато Философът беше във Венеция, епископи, попове и черноризци налетяха на него като врани на сокол и подигнаха триезичната ерес, говорейки:
– Човече, кажи ни, как тъй ти сега си създал книги на славяните и ги поучаваш? Тях не е изнамерил по-рано никой друг: нито апостолите, нито римския папа, нито Григорий Богослов, нито и Йероним, нито Августин? Ние знаем само три езика, с които е достойно да славим Бога в книгите: еврейския, гръцкия и латинския.
Философът им отговори:
– Бог не изпраща ли дъжд еднакво на всички? И не дишаме ли еднакво всички въздух? И как вие не се срамувате, като признавате само три езика и като повелявате всички други народи и племена да бъдат слепи и глухи? Пояснете ми, Бога за безсилен ли смятате, та той не може да даде всичко това, или завистлив, та не желае? Че ние познаваме много народи, които разбират книги и които славят Бога, всеки със своя език…
Историята на Солунските братя
Светите братя Кирил и Методий са родени в началото на 9 век в Солун, вторият по големина град във Византия. Те са по майка българи, а по това време баща им е управител на военно-административната област, където наред с гръцкия, старобългарският бил също говорим език. След завършването на Магнаурската школа в Константинопол – единственият университет в Европа по онова време, Константин-Кирил Философ е назначен за главен библиотекар в Патриаршеската библиотека. Тази длъжност във Византия се заемала обикновено от бъдещия патриарх на Константинопол. Методий е назначен за военно-административен управител в Тесалия, но по-късно приема монашество в манастир в планината Олимп. Скоро и брат му Константин-Кирил Философ напуска светския живот и се оттегля в същия манастир. Там създава в 855 г. нова азбука, изработена според старобългарските фонетични особености, тъй като дотогава той не познавал други славянски езици и народи. През 863 г. по молба на княз Ростислав, византийският император Михаил III изпраща Кирил и Методий във Великоморавия, където в продължение на 3 години те проповядват Словото Божие на славянски език и подготвят учениците си за просветната мисия. В края на престоя им във Великоморавия, Св. братя са поканени в Рим за разговор с тогавашния папа Адриан II. Убеден от аргументите им в защита правото на народите да славят Бога на езика, който говорят и разбират, папа Адриан II обявява в църквата “Санта Мария Маджоре” славянската писменост за канонична. Днес скромен надпис на мраморна плоча напомня това велико дело и признанието му от Римската църква. Папата освещава преведените от Светите братя богослужебни книги, а в няколко римски църкви е отслужена Св.Литургия на славянски език като свидетелство за признаването му пред християнския свят. Това е една от успешните мисии на Св. братя Кирил и Методий, наред с тези сред сарацини, евреи, хазари … Едва 42-годишен, Св. Кирил заболява тежко, приема монашество и умира в Рим на 14 февруари 869 г. Папата разпорежда да бъде погребан с почести в римската базилика “Сан Клементе”, където мощите му почиват и до днес. Това е и най-святото място за българите в Рим. След смъртта на Св. Кирил папата въздига в епископски сан брат му Методий. През 885 г. Св. Методий умира като епископ в Моравия.
Истинското осъществяване на делото на Светите братя става в новопокръстена България през 9 век. През 886 г. най-преданите и талантливи Кирило-Методиеви ученици, също по-късно канонизирани от Българската православна църква, са приети с почести и щедра подкрепа от българския княз Борис I – Покръстител. Най-известните от тях – Климент, Наум и Ангеларий подготвят хиляди свещеници и създават обемиста богослужебна книжнина, което позволява на цар Борис I и на сина му цар Симеон Велики / 893-927 г./ да въведат литургичното Свещено Слово на старобългарски език във всички епархии от Адриатическото крайбрежие до Карпатската верига и Черноморските степи. Българите – ученици на Св.Св. Кирил и Методий, поемат в свои ръце ръководството на Българската църква и култура. Спазвайки решенията на VIII Вселенски Събор, откриват училища във всяка енория, където обучението е на говоримия старобългарски език. Така създателите и разпространителите на новата азбука посочват на България път, за да избегне асимилацията на чужди народи, култури и църковни влияния.
Делото на Св.Св. Кирил и Методий, на учениците им Св. Климент Охридски и Св. Наум Охридски има фундаментално значение за развитието, разпространението и укрепването на християнството в Европа. През 879 г. папа Йоан VIII препотвърждава каноничността на Кирило-Методиевия език с нарочна була – Industria tuae. Така се постига официалното признание на наднационалния характер на старобългарския език, благодарение на който успешно се покръстват езичници от Адриатика до Урал и от Северния ледовит океан до Егейско море. И днес на създадените от Св.Св. Кирил и Методий азбука и писменост, усъвършенствани от Свети Климент Охридски, изповядват християнството над 250 милиона души само в Европа – българи, руснаци, украинци, белоруси, сърби и др.
ползвани са материли от bnr.bg
Св. Кирил и Методий
Константин Величков
Първа книга щом хванах,
там намерих вашто име,
колко много аз узнах
трябва ние да ви чтиме.
На езика си до днес
учим, молим се с наслада.
Всяка слава, всяка чест
за това на вас се пада.
Възлюбихте своя род
и посяхте скъпо семе,
с неговий се радва плод
цялото славянско племе.
Името ни и родът
от забвенье вий спасихте,
към просвета в славен път
вие нази устремихте.
Вий пръснахте между нас
светлото ученье ново,
първи път от ваший глас
чухме името Христово.
Зарад вази можем днес,
свети Кириле, Методий,
да живеем с гордост, с чест
между другите народи.
Дорде трае наш език,
боговдъхновени братя,
ваший подвиг свят, велик
ще се слави на земята.
Дорде българин един
още на света живее,
като благодарен син
вам с възторг хвалби ще пее.
Дор ви славим – от беда
вашта памет ще ни пази.
Пътеводна вий звезда
ще сте винаги за нази.