Лечебното глухарче
Добави към моето меню
Цветето от детството ни, което расте на всяка поляна в началото на пролетта – глухарчето, може да ни помогне при куп неприятности.
Необходимо е единствено да знаем по какъв начин да го използваме и разбира се, кога точно да посегнем към него.
За какво е полезно глухарчето
Спомените ми от детството ми са как си правим венчета от глухарче и как прабаба ми откъсваше от него и с поттеклата бяла течност си мажеше краката Казваше, че й помага и прави кожата по-мека. Слагаше и в едно бурканче и го поръсваше със захар, казваше че помагало през зимата.
Глухарчето помага при пролетна умора
Ето какво казва Мария Требен за Лечебното глухарче: По време на цъфтежа на глухарчето (март, април, началото на май) се провежда двуседмичен курс на лечение, като се използват свежите стъбла. Всеки ден се късат по десет стъбла от билката заедно с цветните кошнички. Измиват се, цветовете се отстраняват и суровите стъбла се сдъвкват бавно. Лечението с глухарче помага за бързото възстановяване на жизнените сили на отпуснати и уморени хора.
Чай за отслабване с глухарче
Може да направим такъв чай не само когато искаме да отслабнем, а и да почистим организма си в началото на пролетта. Глухарче е ефективен вариант за детокс. В традиционната медицина на много народи редовно участва в програми за пролетно прочистване на организма.
Чай или запарка за отслабване може да се направи както от корени, така и от цяло стебло с цвят на глухарче. Две супени лъжици растителна маса на половин литър вода – това е пропорцията.
За запарка стеблата пт глухарче се заливат с вряла вода и се похлупват за десет минути да се запарят.
За отвара корените от глухарче се варят пет минути. И в двата случая приготвеният продукт трябва да се остави в открит съд да изстине, след което се прецежда.
Пие се по 120 мл 20-30 минути преди хранене. Продуктите с глухарче активират чревната перисталтика и насърчават бързото освобождаване от шлаки, токсини и излишни течности.
При високо кръвно
Използват се цветовете от глухарче. Необходими за 10 г сушени цветове, които се заливат с чаша студена вода и се оставят на огъня да заврат.
Варят се 15 минути и се прецеждат. От тази отвара трябва да се взема по една супена лъжица четири пъти дневно. Полезни са и пресните листа от глухарче, които действат като отличен диуретик.
Салата от листа от глухарче при диабет, атеросклероза и анемия
Ако харесвате рукола, ще ви хареса и салата с глухарче. Те са малко горчиви, затова може да ги залеете за 30 мин със студена вода и щипка сол (солта премахва неприятния вкус, както при патладжаните ги заливаме за да си пуснат черната вода). Към салатата се добавя лук, зехтин и маслини. Добър вариант е съчетаването й с лист киселец.
През есента концентрацията на инулин в растението има най-високи стойности. Точно в този период консумацията й е препоръчителна за диабетици.
Заради високите нива на желязо пациентите с анемия трябва да включат салатата от глухарче към менюто си.