Здравословна рецепта за коледна вечеря
Добави към моето меню
Коледните празници завладяват с топлия си празничен дух. Всички са усмихнати въпреки студеното време, а децата тръпнат в очакване да отворят подаръците, които Дядо Коледа е оставил за тях под елхата. Всяка домакиня иска да посрещне гостите си както подобава. Трапезата е изпълнена с различни гозби, ядки, сладки и напитки. Вечерите продължават дълго и са приятни. Често обаче си позволяваме да хапнем доста или неусетно да пием повече алкохол. На Коледа човек може да се увлече покрай богатата трапеза, особено ако е спазвал и пост. След това се чувстваме напълнели, а стомахът ни е подут.
Здравословна рецепта за коледна вечеря без угризения
Традиционните ястия обаче не са вредни, опасно е преяждането. Според публикация на британски учени от Кингс колидж, Лондон, цитирани от в. “Дейли мейл” по Коледа човек може да приеме цели 5240 калории, от които 190 гр мазнини (ако приемем, че средното ниво за прием на калории, ако не се се извършва активна физическа дейност е 2 200, това е повече от два пъти)
В сила е правилото: Количеството е важно
Много от любимите храни на Коледа, като червено вино, пуйка, черен шоколад и ядки, са полезни, важни са и количествата. Някои от тях намаляват опасността от рак, свалят кръвното налягане, подобряват чревната флора.
– Ядките спомагат за намаляватне на опасността от инфаркт и от сърдечносъдови заболявания.
– Червеното вино, шампанското, черният шоколад, кореноплодните и боровинките намаляват кръвното налягане, а то увеличава риска от сърдечносъдови заболявания, инфаркт и инсулт.
– Червеното вино и черният шоколад съдържат полифеноли. Кореноплодните като червеното цвекло поглъщат нитрати от почвата и също свалят кръвното.
– Шампанското и червеното вино подобрява състоянието на кръвоносните съдове, като ефектът продължава четири до осем часа. Това се дължи на полезните съставки на гроздето, а не на алкохола. Алкохолът от своя страна подобрява усвояването на полезните съставки на растенията.
Коледни традиции на Джейми Оливър
– Пуешкото месо е полезна за сърцето. Тя е един от източниците на протеини с най-малко мазнини, по-малко от телешкото и пилешкото. Тя съдържа и селен, който е полезен за сърцето , важния за щитовидната жлеза йод и желязо.
– Зеле, броколи, карфиол, брюкселското зеле спомагат за намаляване риска от рак. Кръстовцветните са богати на желязо, както и ядките. Съдържа и съединението сулфорафан, което “изключва” гените, влияещи върху развитието на рака.
– Мандарините, освен че са освежаващи, съдържат витамини А и С, фолати, фибри, калий. Един флавоноид в тях – нобилетин, предотвратява затлъстяването, предпазва от диабет тип 2 и дори от атеросклероза, която е “виновникът” за много инфаркти и инсулти.
Сушените плодове, които се слагат в коледния пудинг, има много фибри. Те са полезни за чревната флора.
За да е полезна коледната вечеря обаче, е важно да не се преяжда. Преяждането увеличава триглицеридите, които причиняват възпаления в кръвоносните съдове и сърцето. По-голямото количество алкохол пък увеличава адреналиноподобни вещества, които водят до аритмия. Затова е добре храната и напитките да бъдат ограничени до не повече от 900 калории.
Как да се детоксикираме по време на и след празниците?
Има нещо нередно в това да преядеш по празниците, а след това да мислиш за детоксикация и диети. Затова няколко кратки съвета
– Не сядайте около трапезата с широки, удобни дрехи, ако сте с едни стегнати дънки ще усетите кога храната ви идва в повече
– Пийте вода – не сокове, газирани напитки, алкохол, а вода. И една чаша вино – казват че по това се познавала дамата, че цяла вечер ще бъде с една чаша вино
– Салати – колкото и да са вкусни и ароматни тестените и сладките изкушения внимателно с количествата, опитвайте, усещайте вкусовете, но по малко
– Започнете със салата и с основното ястие, а след това сладки изделия и ядки, защото така ще се почувстваме сити по-бързо и няма да прекалим с калориите.
– Хранете се бавно, има цяла вечер пред вас в компания на близки хора с които има какво да си кажете
В дните преди и след празниците можем да приемаме по-малко калории и да наблегнем на леки ястия – салати и плодове, да пием чай. Ако имаме по-силна воля, можем да започнем диетата си (диета не значи само режим за отслабване, а и хранене за поддържане на желаната фигура)месеци по-рано, за да се чувстваме спокойни по време на празниците.
Физическата активност също е много важна. Всичко би ни помогнало, дори навън да вали сняг и да са минусови температури – да се изкачваме и да слизаме по стълбите, вместо да използваме асансьор, да отидем до магазина пеша, а не с автомобил. Някои упражнения, които бихме могли да практикуваме вкъщи са клекове, коремни преси, упражнения за кръста. За да правим йога ни е нужно само килимче. А за да направим табата упражнения е достатъчно да останем за малко сами в стаята, като за тежести може да използваме и 2 л бутилки от безалкохолно пълни с вода.
През студените дни не трябва да спираме да се грижим организма да е добре хидратиран – вода, билков чай… А що се отнася до избора на подсладители – без захар! Когато намалим приема на захар организма ни започва да усеща по-добре сладкия вкус и от по-малко количества.