Здравословно хранене по Великден
Добави към моето меню
С Възкресение Христово завършва Великия пост. Как да направим преход от пост, от по-леката храна към по-мазната и тежка храна
Традицията на Великден е семейството да се събере и трапезата е богата – червени яйца, козунак, печено агнешко, много зелени салати. Има много шоколад (и у нас вече се установява за празника да се предлагат в големите вериги шоколадови десерти, яйца и зайци) Домакинята задължително ще приготви и торта.
Ако сте спазвали поста или сте били на диета това си е стрес за организма.
За тези, които спазват ограничения в храненето си като без глутен по здравословни причини, може да направите изключение на Великден за козунак (има и рецепти и за кето козунак и за без глутен), но от понеделник отново хранителния режим, който ни прави по-здрави.
ако не искате да заприличаме на тази котка между Великден и първата тренировка след празниците
Това са няколко основни съвета как да не претоварим организма си с храна и да не се налага да започнем някоя нова диета от понеделник.
Здравословно хранене по Великден
1.Не яжте едновременно варени яйца и козунак. Първите съдържат белтъчини, а вторите – въглехидрати. Затова ги консумирайте поне през два часа, за да може стомахът да преработи тези храни по-лесно.
Със сигурност това е противоречие с традицията, която на Великден е яйца и козунак – съветът е не ги яжте заедно.
2. Комбинацията от козунак и мляко също не е добра, защото се комбинират въглехидрати и белтъчини. Изберете чай, вода или фреш вместо мляко.
Аз лично много харесвам кисело мляко и козунак, но се случва почти само на Великден и влиза в изключенията.
3. Закуската е най-важна. Може да злоупотребим с повече ядене на обяд, но закуската трябва да е здравословна и богат на фибри, които ще подпомогнат храносмилането по-късно. Или направете късна закуска с козунак, кафе, чай и прясно изцеден сок.
великденски яйца Диана Едрева
4. Започнете обеда със салата. Пролетта е времето на зелените салати, зелен лук, репички – свежо и вкусно. Ако приготвяте агнешко гарнирайте го със зеленчуци (не с ориз). Класика е агнешко със спанак, много зелен лук и джоджен – те овкусяват месото, намаляват миризмата на агнешко и е много вкусно. Зеленчуците са нискокалорични и осигуряват достатъчно фибри, за да работи храносмилателната система по-активно.
Ефектна великденска салата
5. На вечеря може да спазите великденската традиция като комбинирате варени яйца със зеленчуци. Изберете свежи зеленчуци, овкусете и добавете варени яйца. Към тях прибавете Залейте със сос от кисело мляко, горчица, бульон и магданоз. Или пригответе песто от лаварду (сега е сезона на дивия чесън), магданоз или босилек. Поръсете шепа ядки, орехи или бадеми.
6. Пийте вода. На голямата семейна трапеза има изобилие от храна и от напитки – безалкохолни, вино и алкохол. Затова не трябва да забравяме да пием вода, защото тя предпазва тялото от дехидратация и подобрява храносмилането.
7. Комбинирайте умно храната. Колкото и да е вкусно не трябва да прекаляваме с пълненето на чиниите. Половината от нашата порция трябва да бъде със зеленчуци, ¼ с протеини, добре е да консумираме и около ¼ зърнени храни за деня. И накрая – време за козунак.
Пълнено агнешко бутче
8. Колко яйца?
Най-честите препоръки на диетолозите е да консумираме между 2 и 6 яйца на седмица. Но всички знаем, че по Великден бройката расте. Важното е как е приготвено яйцето. Ако то е твърдо сварено, трябва да ядем до 3 на ден. Ако то е рохко – с по-течен жълтък и твърд белтък, тогава може да си позволим и малко повече. По-суровият жълтък запазва нивата на добрия холестерол в кръвта. А когато термичната обработка на яйцето е по-голяма, има по-сложни изменения в химичния му състав, което от своя страна вреди на здравето ни под различни форми.
Яйцата са богати на протеин, на витамините В и D, както и минерали като цинк, желязо, мед и селен. Редица проучвания показват, че в жълтъка на едно средно яйце има почти 200 млг (186 милиграма или два пъти повече, отколкото в една пържола) холестерол или над 60% от препоръчителния дневен прием. Тялото ни се нуждае от голямо количество холестерол, който поддържа различни процеси в него, но въпреки това не трябва да прекаляваме с приема му. Здравословното и бедно на мазнини хранене е важно за избягването на високите холестеринови равнища.
Жълтъкът е богат на каротиноиди, които могат забавят процеса на стареене. Проучвания на учени от берлинската “Шарите” показват, че яйцата на свободно отглежданите кокошки могат да предпазят кожата от застаряване и рак. Тези яйца съдържат двойно повече жълт пигмент от обичайните.
9. За да изгорите част от приетите калории и да подпомогнете храносмилането, отделете време и за разходки или друга физическа активност. Времето около Великден, когато имаме 4 почивни дни е време за активно движение и пътуване.
10. След празниците направете един разтоварващ ден. Хапвайте само плодове и зеленчуци и пийте много течности: минерална вода, прясно изцедени сокове и билков или зелен чай.