Eстествени антибиотици
Добави към моето меню
В днешния свят има много лекарства, които могат да разрешат различни здравословни проблеми. Не всички обаче са 100% ефективни, а тези, които са ефективни далеч не всеки може да си ги позволи. За съжаление разбираме колко е важно здравето, когато се разболеем, а лекарствата – често се оказват скъпи, водят до други проблеми и не винаги помагат.
Освен това, колкото и да помагат лекарствата, те малко или много вредят на организма, натоварват бъбреците и черния дроб, имат редица странични ефекти върху тялото ни.
Много преди развитието на науката и технологиите, предоставящи съвременната медицина, са се използвали природни методи за лечение. Те са първоизточникът на всички лекарства. И днес можем отново да се обърнем към тях. Те може да не са много скъпи и всеки може да си ги позволи. Дори почти всеки ги има у дома си без да подозира. Когато човек прояви интерес към билките, той започва да се интересува и да прекарва повече време сред природата в движение.
– Чесън – Не само отлична подправка, но и прекрасен подмладяващ бактерицид, съдържащ алицин – вещество, което убива микроби. Чесънът също помага при сърдечно-съдови заболявания, диабет, подагра, използва се и за отстраняване на паразити, при лечение на треска, хроничен запек, безсъние и др.
– Лук – този зеленчук, който ни кара да плачем, е много подобен на чесъна. Лукът помага да се намалят симптомите на възпаление, да се облекчи болката, да се справим с грипа и настинките. Повишава имунитета, намалява нивото на лошия холестерол, помага при лечението на хипертония, настинки, бронхит, улеснява работата на стомашно-чревния тракт и редица други.
– Хрян – има антисорбиращи, отхрачващи и холеретични свойства, помага за подобряване на функционирането на червата, заболявания на пикочния мехур, черния дроб, кожни заболявания. Той се предписва при различни възпалителни процеси, проблеми с храносмилателния тракт, подагра, болки в ставите, както и за простудни заболявания.
Експериментално е доказано, че корени на хряна понижават нивото на глюкозата в кръвта и подобряват протичането на диабет. Наличието на антибиотика арморацин придава противомикробно действие на корените.
– Семки от грейпфрут – последни проучвания показват, че екстракт от семена от грейпфрут съдържа полезни вещества, които имат противогъбични, антивирусни и антибактериални свойства. Поради тези причини той се препоръчва за лечение на различни видове инфекции. Има лекарство, което се изготвя от тях, но приема трябва да се внимава за съвместимост на грейпфрут с лекарства.
– Витамин С(аскорбинова киселина) – може да се намери в много зеленчуци и плодове. Този изключително мощен антиоксидант се използва за укрепване на имунната система, кръвоносните съдове, костите и за образуването и поддържането на съединителната тъкан. Наред с други неща, витамин С се използва за възстановяване на кожата, за заздравяване на сърцето, както и за предпазване на сърцето от различни заболявания.
– Мед – съдържа вещества, които имат антимикробни, антибактериални, противогъбични, противовъзпалителни, антисептични свойства и в богат на антиоксиданти. Използва се в областта на медицината, с него се лекуват малки рани и изгаряния. Използва се и за лечение на диабет и за намаляване на холестерола. Използвайте качествен мед, такъв какъвто се отглежда в района в който живеете.
В някои статии, вкл и преводни на бг се говори за мен от манука (Manuka Honey) – това е мед, който се произвежда в Нова Зеландия и Австралия от местни два вида дървета. Той се счита за най-мощния естествен антибиотик с широк спектър.В меда от манука се съдържат много полезни хранителни вещества, сред които витамини от групата В (В6, тиамин, ниацин, рибофлавин, пантотенова киселина), желязо, магнезий, манган, фосфор, калий, натрий, цинк. Важно е да се знае, че концентрацията на всички тези полезни вещества в меда от манука е четири пъти по-голяма, отколкото в обикновения мед. Всичко звучи добре, но този мед е доста скъп и трябва да стигне до нас от най-далечната точка на Земята.
– Черен бъз – През късна пролет берем уханни цветове на белия бъз, за да приготвим най-ароматната напитка за лятото – домашен сироп от свирчовина. През есента берем плодчетата на черния, хастовиден бъз за да приготвим “сибирско сладко” за студените дни по рецепта на П. Димков. Дори консервираните продукти от този плод показват висока антибактериална ефективност благодарение на едно основно действие. Черният бъз има мощен имуностимулиращ ефект, който позволява различни типове бактериални инфекции да се овладеят и без прием на антибиотици.
– Червени боровинки – Те са доказано ефикасни при лечение на уроинфекции (при цистит помага отвара от червени боровинки и мечо грозде). Антибиотичното им действие се дължи на инхибиране възможността на бактериите от вида Escherichia coli да се захващат за лигавицата на пикочните пътищa и да я инфектират. В допълнение червената боровинка има и изявени противовъзпалителни свойства.
Може да си закупите от пазара или да си наберете в края на лятото в планината. Може да се съхраняват във фризер и да се добавят към сутрешно смути.
Ако имате възможност сложете във фризера боровинки, сини и червени, касис, къпини, арония и добавяйте през зимата към закуската си.
– Канела – богата е на антиоксиданти, по-специално полифеноли, които имат защитен ефект върху човешкия организъм, предпазвайки го от окислителни процеси, произтичащи от свободните радикали. Тази невероятна подправка е страхотна за предпазване от диабет и помага за намаляване на кръвната захар, помага също да се справите с гъбичките и да се предпазите от други заболявания. Освен всичко друго, той е отличен естествен консервант за различни продукти.
– Ябълков оцет – още по времето на Хипократ се използва активно за лечение. Той съдържа огромно количество антиоксиданти, които са способни да регенерират увредените клетки на нашето тяло. Ябълчната киселина убива голям брой микроби. Освен това ябълковият оцет може да действа и като антибиотик. Често се използва за поддържане здравето на сърцето, както и за отслабване.
– Евкалипт – чудесен естествен антисептик, който е идеален за подпомагане на кожата да се справи с проблемите. Също така често се приготвя под формата на чай, който се пие при кашлица и болки в гърлото. Евкалиптът се използва и за лечение и премахване на гъбички. Справя се добре с респираторните заболявания и е много ефективен при лечение на пневмония, туберкулоза, астма и бронхит. Евкалиптовото масло е чудесен начин да се отпуснете и облекчите умственото натоварване. Маслото се използва за лечение на стресови състояния, както и за справяне със синдрома на хроничната умора.
– Джинджифил – съдържа уникален химически компонент – гингерол (Gingerol – Chemically, gingerol is a relative of capsaicin and piperine, the compounds which give chilli peppers and black pepper their respective spiciness). Той има широк спектър на действие и помага при лечение на настинки и кашлици. Коренът на джинджифила осигурява качествена грижа при стомашни заболявания, болки в мускулите и ставите, както и за облекчаване на гаденето.
използвана публикация на ABC Fact Australia