Кои храни помагат грип и настинка
Добави към моето меню
На кои храни да наблегнем, за да избегнем грипа?
Можем да помогнем на организма да се противопостави на настинките и вирусите през зимата, ако заложим на определени храни. Дори и да не избегнем вирусите, то поне да се справим по-леко с тях.
В българската народна медицина това са чесън, лук, мед, ябълки, шипки, орехи, сушени плодове.
Ако се храните здравословно, балансирано и включвате сезонни плодове и зеленчуци в своето меню сте крачка напред когато започне поредната грипна епидемия.
Ето кои храни ни пазят от грип в забързаното ни ежедневие. Помагат и когато се разболеем:
– Много билков чай
– Топла супа – зеленчуков бульон, който ви харесва, важното е да е приготвен с желание и още парещ да му се насладите
Пилешка супа – вълшебство срещу грип
– Кисело зеле
Много години единственият начин хората да се снабдяват през зимата с витамини са били туршиите и киселото зеле.
Естествената ферментация превръща полезните вещества в трудносмилаемото сурово зеле в лесноусвоими. Така киселото зеле доставя на организма повече витамини А, С и К, отколкото суровото.
За зимните месеци, които са бедни на плодове и зеленчуци, кисело зеле и домашно приготвената туршия са идеална храна. Може да приготвяте и ферментирали зеленчуци от това, което откриете в магазина като свежи зеленчуци – тиквички, целина, зеле, червено зеле, моркови, цвекло – приготвят се лесно и бързо, а са вкусен вариант богат на витамини, минерали, пробиотици и ензими.
– Цитрусови плодове
Богати са на витамин С, който помага и за възстановяването на тъкани, кости и кръвоносни съдове, при главоболие.
Избирайте портокали, мандарини, грейпфрути, помело. Мандарините това е вкусът на коледните празници, портокалите присъстват и като сок и като вкусен портокалов кекс, а сок от червен грейпфрут е нещо, което си поръчваме в заведение или си приготвяме за да бъдем по-здрави. Добър вариант е да имаме преса за цитруси и да си приготвяме сами прясно изцеден сок като комбинираме портокали, грейпфрут, лимони и подсладим с лъжичка мед. проверено помага в борбата с вирусите!
Грейпфрутът, лимонът и мандарината съдържат аскорбинова киселина.
– Чесън
Наричат чесъна природен антибиотик. Той е сред най-добрите храни, които ни пазят от вируси и настинки. Освен това чесънът съдържа калий и калций, както и съставки, които пречистват тялото ни от вредните бактерии.
– Кисело мляко
Това е чудесен източник на пробиотици – живи бактерии, които се грижат за доброто храносмилане и обмена на веществата.
Кои храни да ограничим, за да избегнем грипа?
– Прясно мляко – млечните продукти улесняват образуването на слуз в белите дробове и синусите, което може да бъде доста мъчително
– Без сол – гаденето и диарията са чести спътници на грипа, макар и не задължителни. В такава ситуация трябва да задържите максимално количество вода, за да не се обезводните. Високата температура също “изпарява” течностите от организма. Солта възпрепятства абсорбирането на течности и всъщност дехидратира, затова минете на безсолна диета.
– Намалете кафето – когато сте болни нито усещате аромата, нито ви е така вкусно, както обикновено. Очарованието на кафето, част от него е в аромата. Но има и поще една причина – кофеинът дехидратира организма. Затова когато сме болни кафето и черният чай се заменят с билков чай.
– Без подправки – когато сме болни стомахът е по-чувствителен и трябва да забравим за лютото, за пикантните подправки.
– Без захарни изделия – захарта създава комфортни условия за съществуване на бацилите
– Без пържени и мазни храни – действат като захарта в случая, тежка храна са, а организмът има нужда от пречистване за да се справи с вирусите
– Без месо – месото е сравнителна тежка храна и храносмилането му отнема енергия за храносмилането му от организма. Няколко дена без месо няма да ви навредят, а след това започнете с пилешко.