Изберете зелените храни на пролетта
Добави към моето меню
Да се хванем за зелено
Пресни зеленчуци помагат да се справим с авитаминозата, пролетната умора, тонизират и помагат да бъдем във форма за пролетта
Българската традиция казва, че щом пукне пролет трябва да се хванем за зелено. Това означава движение сред природата и на трапезата ни да има повече зелена салата, маруля, спанак, коприва, лопуш, зелен лук и чесън, киселец…
В сезона на копривата
Пшенична трева – зарежда с витамини и антиоксиданти
Зелените суперхрани са невероятни! – Кълнове и Пшенична трева, Зеленолистни зеленчуци, Синьо-зелените водорасли, Спирулина = са изключително богати на хлорофил и пигменти, които дават зеления цвят на растенията.
Зеленият цвят е най-яркият символ на пролетта, и не само заради раззеленилите се дървета и храсти. Не знаем за вас, но за нас пролетта настъпва с първата зелена салата, с първите стръкчета откъсната коприва, с аромат на пресен чесън и хрупкави перца от лук… нищо друго не ни съживява по същия начин след дългите зимни дни.
И не само – крехкият спанак, леко задушен в масло и чесън, или традиционната супа от коприва, и дори баница с лопуш или киселец. Или дори рецептите с по- нетрадиционните, но все по-популярни зеленолистни като манголд, кейл или листа от глухарче, аспержи или мечи лук (левурда)…
Червеното салатно цвекло не е лукс в градината, снимката е направена на Женския пазар в София
Добавяйте нещо в цвят зелен, свежо и крехко, всеки ден. Защото това е дар на пролетта за нашата трапеза и защото зеленолистните зеленчуци са пълни от върха до корена с полезни вещества и супер способности.
Ето и още пет причини да изберете зелените храни и да им отделите подобаващо място в менюто си.
– Зелените храни ви помагат да останете по-млади
Витамин К играе важна роля за кръвосъсирването, и може да е от значение при предотвратяването на редица заболявания, свързани с напредването на възрастта и недостига му – като например сърдечносъдови проблеми, чупливост на костите или калциране на артериите или бъбреците.
Само една чаена чаша зеленолистни зеленчуци от който и да било вид може да ви помогне да си набавите почти цялото необходимо количество витамин К за деня, а ако изберете манголд или кейл, ще си набавите между 3 и 5 пъти повече.
– Зелените храни намаляват холестерола
Високото съдържание на фибри в листни зеленчуци помага на организма да се изчисти от остатъчните продукти вследствие на храносмилането и дава възможност на черния дроб по-бързо да преработва холестерола.
За да извлечете максимума фибри, консумирайте зеленчуците сурови под формата на салата или смути, или след лека топлинна обработка, задушени или на пара.
– Зелените храни поддържат зрението добро
Листните зеленчуци са източник на картеноиди, както и на антиоксидантите лутеин и зеаксантин, които се грижат за здравето на очите и намаляват риска от катаракта и уврежданията, настъпващи с напредването на възрастта.
Зелените храни зареждат тялото с енергия
Зеленото е символ на новата енергия в природата? Оказва се, това си има и чисто научно обяснение – зеленолистните зеленчуци са източник на витамини от група В, особено на В5, които помагат на тялото да превърне въглехидратите от храната в глюкоза, която да използва като източник на енергия.
Витамините от група В са водоразтворими, което означава, че тялото не може да ги складира и трябва да си ги набавяте ежедневно.
– Зелените храни подобряват здравето на костите
Леко стипчивият или кисел вкус на някои от листните зеленчуци е добър знак – това означава, че съдържат повече калций. Малко е вероятно само с тях да успеете да си набавите препоръчителната дневна доза (която е около 1000 мг за жени между 31-50 години, които са най-застрашени от заболявания на костите), но поне ще отметнете не малко количество – в 1 ч.ч. спанак, манголд или кейл си набавяте около 100 мг.
Какво правите със зелената част, листата, на морковите, червено цвекло, репичките, зеления лук?