Как да приготвим кисело зеле
Добави към моето меню
Как да приготвим кисело зеле
Киселото зеле традиционно се приготвя във всяка къща, не само в България. Има много вкусни рецепти, които се приготвят с него. Освен вкусно, то е и много полезно. Богато е на витамини А, В6, В12 и С, добър източник е на желязо, магнезий, мед, натрий, магнезий и калций, съдържа протеини и фибри.
Началото на ноември е времето когато се слага кисело зеле.
Какво е необходимо
Зелки, около 30 кг до 50 кг
Бидон пластмасов, по възможност с канелка
Сол
Какви зелки да изберем? За кисело зеле изберете от късните сортове, твърди, стегнати зелки. Добре е големината им да е съобразена с отвора на бидона. За съд с вместимост 80 л са необходими около 35 кг зеле.
Как се подготвят зелките? Изчистват се увредените и почернели горни листа. Кочанът се издълбава и в него се слага сол, режете на кръст и издълбавате кочана и поставяте 1 с.л. сол.
Как се подреждат зелките в бидона? Тук се оказа, че има разминаване как се поставят. Аз ги слагам с кочана нагоре, а майка ми с кочана надолу – така както са расли в градината. Подреждането започва с 2 или 3 зелки на дъното на бидона, като в останалото свободно място слагам половинки зелки. На втория ред разменям местата им шахматно и така докато се напълни бидона. Отгоре върху зелките слагам 2 пластмасови бутилки с вода за тежест, да притискат зелето.
Колко сол се слага на зелето? Аз слагам по 1 с.л. на всяка зелка и 100 г на 10 л вода (сметката тази година показва, че на 35 кг съм сложила 550 г сол). Добре е солта да е морска, но може и с готварска. В старата тетрадка на баба пише, че на 50 кг зеле се слага 1 кг сол. Добре е зелето да не се залива със силно хлорирана вода. Може да приготвите саламура, в тенджера с вода да разтворите солта, която ви е необходима и след това да долеете вода.
Ако бидонът няма канелка за преточване може да използвате маркуч. Поставяте го в бидона, всмуквате и саламурата ще потече.
Преточването започва няколко дена след като е сложено зелето в бидона. Може да го преточите няколко дни подред, според моите наблюдения и 4-5 пъти са достатъчни.
Къде да съхраняваме бидона с кисело зеле? В мазето, но често в София може да се видят бидони по терасите загънати със старо одеяло за да не замръзват.
Няколко проверени добавки за да стане по-добро киселото зеле:
– Шепа ечемик или кочан млечна царевица, пуснати в съда, улесняват ферментацията.
– За цвят и аромат може да поставите в бидона – червено зеле, глава червено цвекло, ябълка или дюля.
– Може да добавите моркови, няколко зелени домати, краставички корнишони, чушки – така ще се уплътни мястото между зелките и ще имате вкусна туршия.
При затварянето на бидона трябва да сложите тежест отгоре, за да притиска зелките. За тежест може да използвате и пластмасови бутилки напълнени с вода.
Втасването става при температура около 20 градуса. Ако е по-ниска, млечно-киселата ферментация се забавя. Много висока температура също не е за препоръчване. Няколко дни след налагането започва ферментацията. При появата на мехурчета на повърхността задължително я отстранявайте, за да не се развали вкусът на зелето.
Когато киселото зеле е готово, може да се сложат 2-3 корена хрян като консервант, за да стегне и да се запази дълго време твърдо. След това бидонът се изнася на студено, температурата не бива да е над 10 градуса. За пресичане се използва и натриев бензоат, който се продава в аптеките. На 100-литров бидон се слага около 100 г.Това обаче трябва да се направи едва когато зелето е станало кисело, за да не се пресече, докато е сурово.
Друг вариант да запазите киселото зеле е като го подредите в буркани, навивате зелевите листа и ги подреждате в буркан. Напълнените буркани се заваряват за 5 мин.
Какви са ползите от киселото зеле?
Зелето, вкусно и полезно
Киселото зеле е ферментирало прясно зеле. То съдържа високи нива диетични фибри, както и значително количество витамин А, витамин C, витамин К, както и витамини от B групата. Киселото зеле е добър източник на желязо, магнезий, мед, натрий, магнезий и калций. Консумацията му набавя и протеини в хранителния режим.
Високите нива на желязо в зелето са полезни за организма. Подобрява метаболизма и кръвообращението, което подобрява окислението в органите и клетките. Предпазва от развитие на анемия, следователно и от страничните ефекти, свързани със заболяването – главоболие, умора, когнитивно увреждане.
Благодарение на високото съдържание на фибри, консумацията на кисело зеле е полезно за здравето на храносмилателната система, като предотвратява проблеми като запек, подуване и образуване на газове. Поддържане здравето на храносмилателната и отделителната система може да се предпазим от развитието на по-сериозни заболявания като гастрит, стомашни язви и рак на дебелото черво.
Фибрите са от полза не само за усвояването на храната, но и за здравето на сърдечносъдовата система. С тяхна помощ могат да се намалят нивата на „лошия“ холестерол и мазнините в кръвта. По този начин се балансира холестеролът, което намалява риска от развитие на атеросклероза, сърдечен удар, инсулт и редица други сърдечносъдови проблеми.
Различните минерали, които могат да се намерят в киселото зеле, го правят отлична храна и за укрепване на костите, като по този начин се предотвратява развитието на остеопороза. Високите нива на витамин K са особено важни за поддържането на целостта и здравината на костите, тъй като образува протеини, които регулират минерализацията.