Чести причинители на хранителна алергия
Добави към моето меню
Накратко какво трябва да знаем за алергиите към храна
Хранителните алергии и непоносимостта към храни не са едно и също нещо.
Хранителна алергия е реакция на организма към определен хранителен продукт или група храни. Причинява се вследствие на имунна реакция към протеини в храната, водеща до внезапно образуване на антитела.
Обикновено симптомите се появяват няколко минути до два часа след консумирането на храната. Могат да се проявят от умерена степен във вид на обрив, подуване и почервеняване на кожата до степен, която застрашава живота с прояви на затруднено дишане и оток на гърлото и езика.
Препоръчва се на страдащите от алергия да носят в себе си писалка с епинефрин (медикамент, който е синтетичен аналог на хормона адреналин.), за да могат да реагират своевременно при реакция на организма към храна до получаването на медицинска помощ. Както и информация затова към кои храни изпитват алергия
За да се редуцира риска от хранителни алергии, е важно да сме наясно с храните, които най-често могат до доведат до състоянието.
– Яйца
Те са добър източник на протеини. Най-често алергията към този продукт се наблюдава сред децата. По принцип трябва да се внимава с количеството яйца, което се консумира. Препоръчително е да се съблядава консумацията и на други продукти съдържащи яйца, като майонеза и др.
– Мляко
Тази алергия също е по-често срещана сред децата. Бебетата са засегнати от действието на протеина, алфа-S1-казеин, който присъства в кравето, козето и овчето мляко.
Алергията към млякото и непоносимостта към лактоза са две различни понятия и е важно да се прави разлика между тях.
Млечната алергия може да доведе до появата на кожни екземи, сърдечни и респираторни проблеми. Оказва се, че алергия към лактоза може да се развие и на по-късен етап, напромер през менопаузата.
– Морски дарове
Често срещана е алергията към ракообразни и миди. Алергичната реакция е предизвикана от протеини, намиращи се в черупката. По време на готвенето на ракообразните е възможно протеинът да се отдели във въздуха, което също може да е рисково за здравето.
Доколкото морските дарове не присъстват често в националната ни кухня трябва да бъдем внимателни при първа консумация.
– Алергия към глутен
Това е най-често срещаната алергия за която се говори, дотолкова че се превърна в моден тренд да се консумират продукти, които не съдържат глутен
Глутенът, бавния убиец
Пшеницата съдържа протеина глутен, които може да предизвика алергична реакция от страна на организма при усвояването му. Възможно е да се появи и анафилаксия, която изисква спешна медицинска помощ.
Анафилаксията е алергична реакция от бърз тип, характеризираща се със съкращение на гладката мускулатура и разширение на кръвоносните съдове, проявява се със зачервяване, сърбеж, оток, шоково състояние.
Цьолиакия или глутенова непоносимост
– Алергия към мая
Маята е компонент в сладкишите, пицата, бирата, киселото мляко, сметаната, сушените плодове и други вкусни и често консумирани храни и напитки. Представлява концентрирана маса от дрожди от вида Saccharomyces cerevisiae, които могат да предизвикат алергия, която да доведе до възпаление, храносмилателни или дихателни проблеми.
– Алергия към цитрусови плодове
Свързана е с появата на стомашно-чревни проблеми, сърбеж и подуване. Най-честата причина са аскорбинова киселината (витамин С) или лимонената киселина в тях. Понякога дори и миризмата на цитруси може да предизвика нежелана реакция на организма.
– Алергия към подправки
Този вид алергия е сравнително рядко срещана. Най-честите подправки, предизвикващи алергични реакции са: див пелин, канела, чесън, черен пипер, ванилия, кимион, кориандър, анасон, хрян, прашец от бреза.
Алергичната реакция може да е породена от вдишването, консумацията и дори докосването на дадената подправка. Симптомите варират от леко и често кихане до анафилаксия.