Рецепти на Петър Димков при шипове
Добави към моето меню
Шипове – медицинското наименование Exostosis – е заболяване на опорно-двигателната система, на ставите, свързано с артрит, при което израстването на нови кости може да притисне нерви, кръвоносни съдове и да доведе до обездвижване и деформация. Най-често засегнати са тазобедрените и коленните стави, гръбначният стълб, петите, врата и рамената. Съпроводени са с болки, които може да са много силни, в зависимост от мястото и общото състояние. Понякога се образуват подутини под кожата и мускулни спазми.
Основните причини за образуване на шипове са неправилно хранене, изкривяването на гръбначния стълб(сколиоза) и травмите. Други фактори, засилващи болестта, могат да бъдат простудни заболявания и нарушаване на обмяната на веществата. Неудобна възглавница може да е причинител на шипове на врата.
В много случаи лекарите са на мнение, че шиповете не се лекуват (при някои от тях може да помогне хирургична намеса). За облекчаване на симптомите може да се приложи лечение насочено към отстраняване на първопричините на заболяването: неправилно хранене, лошо храносмилане, нарушена обмяна на веществата и недостатъчната двигателна активност. Усилията на човека, който има шипове трябва да са насочени към отслабване, занимания с физически упражнения и изчистване на токсините, особено в дебелото черво. Към това могат да се прибавят различни нагревки, компреси, масажи, физиотерапия и бани. И стойката, правилната стойка на тялото помага много.
Рецепти на Петър Димков при шипове
Смес за облекчаване на болката при шипове
Приготвяне: Смесват се 1 кг корени от целина, ситно настъргани, 250 г лимонов сок, 100 г настъргани корени от хрян и 100 г чист пчелен мед.
Как се приема: Сутрин 30 минути преди ядене се взема по 1 супена лъжица.
Може да приготвяте рецепти в които има целина – супа, салата, турпия, пюре
Отвара
Приготвяне: Смесват се по 60 г от билките пача трева, полски хвощ, троскот, синя тинтява, бял равнец, иглика, жълт кантарион, маточина, трицветна теменуга. От тази смес се взимат 2 супени лъжици, добавят се 15 шипки, разрязани на две части, 1 чаена лъжичка ленено семе и 1 чаена лъжичка червена хвойна – плод. Запарват се с 600 мл кипяща вода и врат на тих огън 10 минути. Като изстине, се прецежда.
Как се приема: Двадесет минути след сместа и 10 минути преди обяд и вечеря се пие по 75 мл отвара с мед и лимон на вкус.
Важни добавки:
Вместо вода се пие отвара от листата и стеблата на целината (4 супени лъжици се запарват с 600 мл кипяща вода и врат 10 минути. Като изстине, се прецежда).
Вечер преди лягане гръбнакът и болните стави да се разтриват с настройка от: 3 пресни цели кокоши яйца, залети в подходящ буркан с оцет, който да ги покрива с около 0,5 см. Киснат 5 дни, докато се разтворят черупките, след това с вилица се изваждат ципите им, прибавят се 100 г терпентин и 2 супени лъжици газ и се разбъркват добре. След като настройката попие добре от кожата, гръбнакът и шиповете на болните стави се налагат с парче прано хасе, леко намазано със смес от: 200 г чист пчелен мед и 100 г рафинирана сяра.
През есента събирайте кестени. Според известния билкар Петър Димков акумулираната в кестените слънчева енергия благоприятно влияе върху ставите, сухожилията, мускулите. Те са незаменимо успокоително средство за нервната система.
При артрозни болки в ставите: Счукайте кестени и напълнете шише с тях. Налейте догоре спирт или високопроцентов алкохол. Затворете и оставете да престои 3 седмици.
При шипове и артритни болки: 10 кестена се изпичат, счукват се наситно и към тях се прибавят 3 л. спирт. Получената смес се слага на болезнените места и престоява цяла нощ.
Кестенова смес за масаж при шипове и артритни болки: Сложете в голям стъклен буркан 60 леко счукани кестена и 30 аспирина. Залейте с 1 л спирт. Дръжте 1 месец на тъмно, като през 2 дни разклащате буркана. Преди употреба прецедете през марля или тензух. С получената смес леко масажирайте засегнатите места.
Редовното движение и спортът са най-добрата профилактика, съчетани със здравословното хранене при артрит и шипове.