босилек
Добави към моето меню
Босилек
/Ocimum basilicum/
Рецепти с босилек. Избрани кулинарни рецепти
Любимата ми рецепта с босилек е
Салата Капрезе
* 4 големи домати,
* 200 грмоцарела (или прясно сирене)
* босилек
* 1 сл зехтин
* няколко маслини и клонки магданоз за украса
Нарязваме 4 големи домата, на филийки с дебелина около 1/2 см. Нярязваме и моцарелата (прясното сирене) на филийки. Поставете филийка домат в чиния за сервиране, отгоре поставете лист босилек. Отгоре разположете филийка моцарела (сирене), така че да покрива само половината от домата. Продължете докато наредите всички филийки домати и моцарела.
Полейте със зехтин. Украсете с маслини и магданоз.
Босилек у дома расте на терасата, на прозореца на кухнята, това е една от най-ароматните подправки.
В традиционната българска кухня босилек се използва при готвене на говеждо месо и месо от гъска, зрял и зелен боб, картофено пюре, кисело зеле, в месни и зеленчукови бульони, при ястия със зеленчуци и при приготвяне на сосове (слагат се слагат се ситно нарязани пресни листа от босилек).
Добавя се на варена, задушена риба и салата от ри-на кисели и пресни краставички, марината за дивеч, салата с домати, свински пържоли.
Придава пикантен аромат на чорби с картофи и особено с лук.
Пресни накълцани листа от босилек се слагат на ястия с риба, месо и яйца, а от босилек, копър и тарос (естрагон) се приготвя ароматичен оцет, с който се подправят сосове и салати. Изсушените семена от босилек могат да се смелят – те са подходяща подправка към сосове, които поднасяме с печено на шиш месо или към студено печено месо.
В италиянската кухня сушен или пресен босилек е задължителна съставка на италианската пица. Използва се още при приготвяне на марината, туршии и салати.
Заради силния и приятен аромат и възкисел, с тънка сладка жилка вкус, босилекът се използва в кухните на много народи.
Малки готварски тайни за босилека:
* Босилека не се подлага на термична обработка, затова ги добавяйте в пицата или доматения сос 1 -2 мин преди края на готвенето, за да може топлината да накара босилека да отдели аромат.
* За да се съхрани повече свежия вкус на босилека късайте го с ръце, а не режете с ножица.
* За песто пък ще ви трябва цял храст босилек:)
* Можете да го съхраните пресен поне за 4 дена като потопите листата му във вода (така както правете с магданоза и копъра – най-хубавия зелен букет на кухненския плот:)
* Много добре се замразява (във фризера, така можете да имате свеж босилек през цялата зима за пица, пста или салата)
* Отлично средство срещу комарите. Саксия с босилек или китка закачена на прозореца задълго ще прогони досадниците от къщата ви
* С босилека са свързани много поверия и легенди. В Индия босилекът е “обречен” на бог Вишну, защото предпазва от ужасната митична змия, която “убива с очи”. В Египет се е използвал при балсамирането на мъртвите. По време на Римската империя поднесен стрък босилек е бил знак за изразяване на любов.
Босилек eдногодишно тревисто растение с характерен аромат. Стъблото е 20-60см високо, четириръбесто, разклонено в основата. Съцветието е прекъснато, класовидно, образувано от малкоцветни прешлени. Цветовете са бели, по-рядко розови. Плодът след узряване се разпада на 4 чернокафяви орехчета. Цъфти от юни до август.
Разпространение: Отглежда се из градините като декоративно растение и подправка. Произхожда от Азия. Всяка домакиня, която иска да има босилек като подправка може да сеи го отглежда и на терасата.
Употребяема част: Използват се цъфтящата надземната част, отрязана на около 20 см от върха, без долните одървенели части от стъблото.
Действие: Противовъзпалително, спазмолитично, апетитовъзбуждащо и други, които се дължат на етеричното масло.
Приложения:
* възбуждане на апетита, лечение на хронични колити, гастрити и ентерити
* при кашлица и бронхиална астма
* при възпаление на пикочните пътища, зъбобол, хрема, ангина
* в големи количества може да предизвика отравяне