Ягоди
Добави към моето меню
Ягоди
Ягодите са винаги празнични, те са лято, слънце, гора, градина, но и нещо вкусно, полезно и ароматно. И трябва да се възползваме от това, докато трае техният сезон.
Смята се, че ако през лятото изядем 10 кг от този прекрасен плод, през зимата можем да забравим за докторите. Един наистина прекрасен начин за укрепване на организма ни след дългата зима.
Избрани рецепти с ягоди. Любими кулининарни изпълнения с ягоди
Лесен десерт с ягоди
Кисело мляко с ягоди
Ягодов чийзкейк
Ягодова корона
Сладко от горски ягоди
Един неоспорим факт:
Ягодите са най-силният афродизиак
Ягодите съдържат до 15% захар, до 80% вода, органични киселини, целулоза, пектинови, дъбилни, азотни вещества, алкалоиди, соли на желязото, фосфора, калция, кобалта, магнезия, витамини от В група, каротин, аскорбинова и фолиева киселина, етерично масло, фитонициди. По съдържание на витамин С сред ягодовите култури те отстъпват само на касиса. Ягодите подобряват обмяната на веществата в организма, регулират кръвното налягане и работата на стомашно-червния тракт, подобряват работата на сърцето, имат пикочогонно, противовъзпалително, кръвотворно, кръвоочистващо действие. Помагат при базедова болест, тъй като влияят положително върху йодния обмен в щитовидната жлеза. Притежават противомикробна активност по отношение на причинителите на чревни инфекции, пневмококи, стафилококи, стрептококи и грипни вируси. Ценни са и с това, че възбуждат апетита, подобряват храносмилането, утоляват жаждата. Благодарение на високото съдържание на полезни вещества, ягодите са незаменими в диетичното хранене.
Използват се в големи количества като прекрасно лечебно средство при обща слабост, анемия, спомагат за извеждането на холестерина и токсините в метаболичните процеси. Препоръчват се при хипертония, затлъстяване, захарен диабет, рахит, заболявания на щитовидната жлеза, при лечение на кожни заболявания, като тонизиращо средство.
Култивираните ягоди
Чудесният им аромат се дължи на етеричните вещества в плодовете.
Те са много полезни при пролетна умора, скорбут, ревматизъм и за възстановяване след тежко боледуване, поради високото съдържание на витамин С (средно 60-70мг/%).
Те са богати на захари (6,5 – 11%), в т.ч. на фруктоза (3,6-3,8%), глюкоза (1,3-1,6%), захароза (1,6-2,7%). А е известно, че фруктозата и глюкозата бързо се разлагат в организма, поради което ягодите не повишават нивото на холестерола в кръвта и при консумирането в кръвта и при консумирането им в големи количества не се затлъстява.
Съдържат и голямо количество (50-200мг/%) витамин Р, чиито стойности в тъмночервените сортове достига до 250-500мг/%.
При недостиг на витамин Р в човешкият организъм възниква обща отпадналост, мускулни болки в краката и точковидни кръвоизливи по кожата.
Доказано е, че комбинацията витамин Р + витамин С + калций укрепва стените на кръвоносните съдове и предпазва от капилярни кръвоизливи.
Богатството от минерални соли калии(130-160мг/%), фосфор (20-30мг/%), калций (26-30 мг/%), прави ягодата полезна храна за всички възрасти, особено за младежите и бременните. Калиевите соли подобряват сърдечната дейност и помагат отделянето на излишните течности.
Органичните киселини: лимонена, ябълчена, салицилова, оксалова и др., повишават апетита, подобряват обмяната на веществата и улесняват храносмилането.
Ягодите са сравнително богати и на пектинови вещества, затова са особено полезни при лениви черва и стомашно-чревни заболявания.
Намират широко приложение в диетологията, защото стимулират функциите на жлезите с вътрешна секреция, тонизират нервната система и спомагат за развитието на костите.
При някои хора плодовете причиняват алергична реакция, която може да се намали, ако се ядат с кисело мляко, мед или захар (20-30 минути след хранене).
Енергийната стойност на 100г ягоди е 135ккал.
Горските ягоди
По състав на плодовете те се различават от култивираните.
В дивите има повече фитонциди, антоциани, дъбилни вещества и етерични масла, поради което имат други лечебни свойства.
Установено е, че във водните запарки преминават фитонцидите, които убиват много патогени.
Затова запарките се използват за изплакване гаргара при възпаление на устата и гърлото.
За гаргара се препоръчва и ягодовият сок, в който има още повече фитонциди. Те имат и диуретично и потогонно действие.
Препоръчва се преди хранене да се пие по 1/2 чаша чай (2 супени лъжици плодове на 1 чаена чаша вряла вода).
Външно в народната медицина често се прилагат смачканите ягоди или пресен сок за лекуване на различни кожни рани и екземи.
Установено е, че лечебните свойства (диуретично и стипчиво) имат листата и корените.
В народната медицина запарката и отварата от листа и коренища се употребява при колит, хематит, туберкулоза, камъни в пикочните пътища, отоци, стари язви и обриви, кръвотечение, както и за гаргара при ангина.
При колит, дизентерия и хемороиди се препоръчва отвара от корени.
Чаят от листа и цветове се пие при простуда.
Стари язви, гнойни рани и някой форми на екзема се очистват от гнойта и заздравяват след налагането им с пресни и запарени листа.
Съхранете ягодите замразени Подходящи за замразяване са добре узрелите, но не презрели плодове.
Внимателно се измиват и отстраняват дръжките.
Ягодите, които ще се консумират сурови, се замразяват със захар.
Озахарените плодове запазват цвета и вкуса си дори и след размразяването.
Ягодите предназначени за сладкиши се замразяват без захар.
Срокът за съхранение на ягодите във фризера е 8-12 месеца.
Ягодите в козметиката
Ако кожата ви е повяхнала и уморена, разрежете 3 ягоди и натрийте с тях кожата, това средство е било познато и на императрица Елизабет Австрийска.
Маска от смачкани плодове се прилага при лунички, петна и младежки пъпки.
Маска от ягоди се прилага при мазна и с разширени пори кожа: върху лицето се нанася слой от ягодов сок, смесен с разбит яйчен белтък в съотношение 1 белтък на 1 чаена лъжичка сок.
При мазна кожа, смачкайте 5 ягоди и прибавете към тях 30мл ябълков оцет.
Оставете сместа да престой около 1 час.
Прецедете и намажете лицето с получилата се течност. Оставете я да действа една нощ, на сутринта я измийте.
Ягодата този прекрасен плод е природен аналог на виаграта.
Изследователите определили, че ягодите и малините увеличават сексуалната активност и способност за зачеване. Като причина за този неочакван ефект те сочат съдържанието на цинк в семенцата на ягодите, а както е известно и малината, и ягодата се консумират със семенцата.
Цинкът повишава нивото на тестостерона, който от своя страна повишава сексуалното влечение и при мъжете, и при жените.
Патрик Холфорд (Patrick Holford), един от изследователите, казва: “Всичко е много просто. Всеки път преди секс, или когато искате просто да подготвите своя партньор за него, изяжте шепа ягоди или малини”.
Експертът от Института по хранене (Institute for Optimum Nutrition) добавя: “Работата не е само в цинка. Тези плодове съдържат голямо количество антиоксиданти, които нормализират кръвообращението в половите органи, при това съдържанието на захар в тях е едно от най-ниските сред всички плодове, затова вие получавате максимум енергия при минимум калории”.
Холфорд подчертава още, че ягодите съдържат фолиева киселина, която подпомага забременяването, намалява депресията, подобрява работата на мозъка и снижава риска от възникване на сърдечно-съдови заболявания. При това в една шепа ягоди фолиевата киселина е 100 пъти повече отколкото в една ябълка.
30.05.2006