Сок от целина
Добави към моето меню
Има модерни храни. Има храни, които стават актуални към даден момент. И ако виждате повече снимки на зелено смути с целина, то е защото е полезно, но не е от днес. Със сигурност и в градината на вашата баба е имало целина и тя е използвала зелените листа като подправка, а корен от целина се е ползвал и при правене на туршия и като добавка към различни рецепти през зимата. За да направите сок или смути ви трябва уред – шейкър или сокоизстисквачка, така че това е нещо, което започва през 60-те години.
Полезната целина
Моята първа среща с прясно изцеден сок от целина беше през 1985 г. на един преход в Рила. Един мъж от групата, над 30+, които за мен девойчето тогава изглеждаха много носеше такъв сок. Използваше сокове – прясно изцедени за лечение на стомашно заболяване. Това беше ново за мен тогава.
Тази рецепта е публикувана през 2012 г. Рецепта за витаминно смути с целина, ябълка и морков
Сок от целина за добро здраве
Консумацията на целината като зеленчук е полезна за здравето. Сокът от целина е източник на витамин А, К и С. Съдържа бета-каротин, калий, калций, желязо, магнезий и фосфор. Фитонутриентите в целината спомагат за предпазване на тялото от бактериите.
Сокът от целина е противовъзпалителен, защото съдържа органичните съединения лутеолин и полиацетилен, които потискат възпаленията на костните заболявания като артрит, подагра и респираторните заболявания като астма и бронхит. Лутеинът намалява увреданията на ДНК, а полиацетиленът се бори с възпаленията.
Сокът от целина е чудесен старт за деня, тъй като притежава детоксикиращи свойства, които изчистват тялото от микроби и токсини. Хранителните вещества в него пречистват бъбреците и черния дроб.
Той се счита за алкален, което го прави ефективен за балансиране нивото на pH. Богат е на минерали, които спомагат за усвояването на храната и подобряване на храносмилането. В резултат се стимулира имунната система, намаляват се проблемите на храносмилателно-чревния тракт и се поддържа здравословно тегло.
Целината помага за отслабване – известна е с това, че помага при отслабване, като храна с отрицателен калориен баланс – съотношението между количеството енергия, която постъпва с приетата храна и количеството енергия, която изразходваме в тренировки, ежедневие и работа.
Сокът от целина е и естествен диуретик, тъй като регулира течността в тялото и стимулира производството на урина. Хранителните вещества в него пречистват бъбреците и черния дроб.
Една от съставките на сока от целина – фталид, спомага за отпускане на мускулите в кръвоносните съдове, което води до намаляване нивата на високото кръвно налягане. Фталидът понижава и нивата на холестерола в организма.
Сокът съдържа високи нива на съединението кумарин, което намалява хормоните на стреса и повишава активността на белите кръвни клетки в тялото.
Бори се успешно с рака и заболяванията на щитовидната жлеза. Повишава производството на тиреоидни хормони при хипотиреоидизъм.
Сокът от целина предотвратява хроничните заболявания, защото съдържа флавоноиди, които имат благоприятен ефект върху здравето. Притежава успокояващо действие заради съдържанието си на магнезий, като помага за постигане на спокоен сън през нощта.
Заради високото съдържание на витамини и минерали, както и заради хидратиращия ефект, се смята, че сокът от целина има подмладяващ ефект и може да се ползва при anti-age диети. Изглажда бръчките по лицето, поддържа кожата мека, гладка и еластична. Може да се прилага и директно върху кожата.
Как се приготвя сок от целина
За приготвянето на сока, се взимат две или три стъбла от целина, като се отстраняват листата. Може да се консумира на празен стомах за максимални ползи.
Може да се добавят ябълка, зеле, спанак, краставица, зеленолистни подправки…
Сокът от целина има най-голям ефект, ако се приема сутрин рано за закуска или преди тренировка.
Сокът от целина е чудесен старт за деня, тъй като притежава детоксикиращи свойства, които изчистват тялото от микроби и токсини.