Последни Рецепти
Последни Статии

Кои храни пазят от грип

Добавено в Здравословно хранене

Добави към моето меню

Ако се храните здравословно, балансирано и включвате сезонни плодове и зеленчуци в своето меню сте крачка напред когато в медиите започнат да говорят за поредната грипна епидемия.
Причинителят на болестта, грипният вирус, е открит от Ричард Шоуп /Richard Shope/ през 1931 г. Но още Хипократ пише за грипна епидемия. За толкова много време хората са се научили какво и как да правят за да се справят с грипа. Храната е една от най-достъпните мерки. Днес науката обяснява на кои точно вещества се държат защитните свойства на даден продукт.
В българската народна медицина това са чесън, лук, мед, ябълки, шипки, орехи, сушени плодове.
Ако всеки ден включваме от тези продукти в нашето хранене намаляваме риска да се разболеем от грип.
Това са продуктите, които според световната медицина помагат да не се разболеем от грип. Това са продукти от няколко групи, които са богати на витамин С, бета-каротин, цинк, селен, омега-3 мастни мазнини, незаменими аминокиселини.

tea citrusi ginger zima pix 450

Храни богати на витамин С – цитруси, пресни плодове и зеленчуци, богати и са на магнезий, калий, фолиева киселина, витамин В6 и флавоноиди – естествените антиоксиданти, които поддържат във форма имунните клетки.

citrus pix

Храни богати на бетакаротин – моркови, тиква, червени чушки, домати и другите плодове и зеленчуци с червен, жълт или оранжев цвят. Укрепват защитните сили на организма, важни са за растежа на клетките и предпазването им от израждане.
Каротиноиди

Храни богати на цинк – черен дроб, месо, яйца, морски дарове,пълнозърнест хляб и паста, овесени ядки, круши, орехи. Освен за профилактика на зимните инфекции, цинкът помага и за по-бързо възстановяване при вече проявени симптоми.

Храни богати на селен – риба, гъби, чесън, бразилски орех. Селенът пречи на вирусите и бактериите да преодоляват клетъчните мембрани.

Храни богати на Омега-3 мастни киселини – риба и ядки укрепват организма, имат силен антиоксидантен ефект. Съдържат се и в много от семената, но за да се усвояват пълноценно, е добре да се приемат или смлени, или под формата на олио – ленено, сусамово.

Чесън – изпълнява главна роля в специфичната защита от вируси. Една от съставките му – алеин, се смята за по-надеждна и от лекарство. Скилидките унищожават свободните радикали, които увреждат клетките, и им помагат да се отбраняват от бактерии и вируси.

Джинджифил – можете да добавяте щедро и към храната, и към чая – може да подправяте почти всяко ястие с джинджифил, да използвате корена кат добавка към рецепти да си приготвите
Джинджифилов чай
Има силна защитна функция срещу атакуващите ни патогени и в комбинация с мед..

Кисело мляко – полезните бактерии и пробиотиците в него укрепват имунните клетки. Благодарение на живите микроорганизми в млякото организмът е в по-добра позиция да се бори с вирусите.

Бъз, черен бъз, свирчочина – много проучвания доказват, че защитава от грип, а при започнало заболяване намалява продължителността и тежестта му. Може да приготвите сироп или сладко от черен бъз.

Продукти, които предпазват от грип
Храната пази от грип или как здравословното хранене помага за да не се разболеем от грип
Храната, средство за защита от грипа храната предпазва от грип

apple limon pix

Без прясно мляко – млечните продукти улесняват образуването на слуз в белите дробове и синусите, което може да бъде доста мъчително
Без сол – гаденето и диарията са чести спътници на грипа, макар и не задължителни. В такава ситуация трябва да задържите максимално количество вода, за да не се обезводните. Високата температура също “изпарява” течностите от организма. Солта възпрепятства абсорбирането на течности и всъщност дехидратира, затова минете на безсолна диета.
Без кафе – когато сте болни нито усещате аромата, нито ви е така вкусно, както обикновено. Очарованието на кафето, част от него е в аромата. Но има и поще една причина – кофеинът дехидратира организма. Затова когато сме болни кафето и черният чай се заменят с билков чай.
Без подправки – когато сме болни стомахът е по-чувствителен и трябва да забравим за лютото, за пикантните подправки.
Без захарни изделия – захарта създава комфортни условия за съществуване на бацилите
Без пържени и мазни храни – действат като захарта в случая, тежка храна са, а организмът има нужда от пречистване за да се справи с вирусите
Без месо – месото е сравнителна тежка храна и храносмилането му отнема енергия за храносмилането му от организма. Няколко дена без месо няма да ви навредят, а след това започнете с пилешко.

Add to Facebook icon Add to Twitter icon Add to del.icio.us icon Add to Google Bookmarks icon Add to Svejo.net icon
Категории