Магданоз през пролетта
Добави към моето меню
Яжте магданоз срещу пролетна умора
Магданозът е най-употребяваната подправка в балканската кухня. В миналото се е вярвало, че тези, които го консумират, стават силни и твърди като камък. Сега се знае, че магданозът има богат и разнообразен химически състав. Листата му съдържат етерично масло с характерен мирис и приятен вкус. В тях има още провитамин А, витамин С, фолиева киселина, флавоноиди, захари, белтъчни вещества и др. Надземните части на магданоза са богати и на минерални вещества (магнезий, фосфор, калий, калций, желязо). Приет в прясно състояние, магданозът тонизира организма. Затова той е идеално средство срещу пролетна умора.
Подпомага процеса на храносмилане, премахва спазмите и усилва отделянето на урина. Не бива да се забравя, че по-големи количества от тази подправка водят до ускорен приток на кръв в храносмилателната система и може да причинят нарушения при увредени лигавици на стомаха и червата.
Допустимо е на ден да се консумира до 20 г от зелените части на магданоза, разделен на 2-3 приема. Дозата за корените на магданоза е 2 пъти по-малка. Те се поставят предимно в супи. Ако се ползват изсушени листа, максималното им дневно количество е 5-6 супени лъжици.
Правилно е магданозът да се поставя в ястията, когато те са почти готови. Той може да се комбинира с повечето от нашите традиционни подправки.
Може да се използва и като основен продукт при приготвяне на някое ястие, като
– паниран магданоз,
– магданозени кюфтета с извара
– магдонозени кюфтета с картофи
– Салата с магданоз
– мъжка салата, табуле
– Табуле с кус кус
Българската народна медицина препоръчва магданоза като средство против прекомерно образуване на газове в червата, както и за повишаване на апетита. Полезен е при задръжка на течности в организма, като увеличава отделянето на урина. Сокът от магданоз, приложен външно, подпомага отстраняването на пигментни петна по кожата на лицето и ръцете. Поради богатството си на етерични масла тази подправка трябва да се употребява умерено при нефрити и заболявания на черния дроб и жлъчните пътища. Най-полезен е магданозът в прясно състояние.
Тонизираща салата с магданоз
Приготвя се от 10 г ситно нарязани стръкове магданоз, смесен с 1 ч.л. зехтин и ситно нарязани домат и краставица.
Песто с магданоз
Необходими са връзка магданоз, 2-3 скилидки чесън, 2-3 с.л. зехтин – пасират се и се добавят към различни рецепти, пица, спагети, за гарниране на сандвичи